Petr Hartman: Poučení z tragické střelby na Filozofické fakultě UK

19. červen 2024

Z chyb je potřeba se poučit, aby se už neopakovaly. Toto rčení dává smysl pouze v případě, že chyby dokážete odhalit a pojmenovat. Platí to rovněž pro čin šíleného střelce, který vloni v prosinci na Filozofické fakultě UK v Praze připravil o život 14 lidí.

S několikaměsíčním odstupem od této tragédie se zdá, že pochybení bylo minimum, nebo dokonce žádné. Alespoň informace z průběhu vyšetřování a z oficiálních dokumentů tomu napovídají. Podle nich došlo k souběhu několika nešťastných okolností. Výsledkem jejich propojení bylo, že policisté střelbě dopředu nedokázali zabránit.

Čtěte také

Spoléhat pouze na štěstí, není asi informace, která by uklidnila veřejnost. I když takovýmto tragédiím nelze úplně zabránit, je možné výrazně snížit pravděpodobnost jejich opakování. Jak už bylo řečeno, základem je chyby konkrétně pojmenovat a pak se z nich poučit. Pokud oficiálně k žádným nedošlo, není na první pohled, co řešit.

S tím nejsou spokojeni představitelé UK a také pozůstalí. Na základě jejich stížnosti by vyšetřování mělo pokračovat. Třeba v analýze toho, proč policisté šíleného střelce na fakultě nenašli, i když tam hlídky ještě před masakrem přijely.

Neexistuje zázračný postup

Z veřejně dostupných informací z vyšetřování vyplývá, že zhruba hodinu a půl před střelbou se na ni v budově fakulty připravoval. Rovněž je zřejmé, že v tu dobu už policisté měli indicie o tom, že by nemusel plánovat pouze sebevraždu.

Čtěte také

Není to pochybnost jediná. Další se týkají například toho, jak se mohl psychicky narušený jedinec dostat ke zbrojnímu průkazu? Proč nikdo neřešil, že vlastní takový arsenál zbraní, byť nebyl myslivcem, sportovním střelcem, ani sběratelem?

V některých případech jde o záležitost fungování policie, v jiných zase o slabiny současné legislativy. Ať už se to týká podmínek, za kterých je možno v České republice legálně držet zbraně. Důkladnosti jejich evidence a sdílení těchto informací v bezpečnostních složkách. Případně sledování psychického zdraví majitelů zbraní.

Není překvapením, že bezprostředně po hrůzném činu politici tvrdili, že slabá místa odstraní. Přijatá novela zákona o zbraních a střelivu to z části činí. Povinné psychologické vyšetření pro žadatele o zbrojní průkaz však neobsahuje. Přitom právě narušená psychika pachatele výrazně přispěla k masakru na Filozofické fakultě v Praze.

Petr Hartman, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Ukazuje se, že ani pojmenování problémů samo o sobě nezaručí, že budou vždy důsledně odstraněny. Zároveň sebelepší legislativa nemůže zabránit vyšinutému jedinci v páchání vražedných útoků. Platí to rovněž pro fungování policie a zpravodajských služeb.

Zkrátka neexistuje zázračný postup, který by mohl zcela zamezit opakování podobné tragédie. Přesto se z ní lze poučit a některé byť oficiálně nepřiznané chyby už nedělat. 

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Hartman
Spustit audio