Petr Hartman: Na semaforu svítí bílá, přesto je počet nakažených koronavirem rekordní

4. srpen 2020

V Česku se nyní potýká s koronavirovou infekcí potvrzenou testem nejvíce lidí od začátku března. Tedy od okamžiku, kdy se šíření této nemoci začalo systematicky sledovat.

Posloucháte rádi komentáře a glosy? Všechny najdete na stránkách mujRozhlas.cz

K lepším číslům nepomohla ani změna způsobu výpočtu nakažených. Ta sice během chvíle úředně uzdravila několik tisíc lidí, přesto se celkové číslo za pár týdnů vrátilo do nepříznivé podoby i podle nových pravidel.

Čtěte také

Špatně vychází Česko rovněž ve srovnání s okolními státy. Zkrátka dostupná data dokazují, že koronavirová nákaza nadále prostupuje zemí. Očekávalo by se, že mapa České republiky se vybarví do červena a oranžova. Zelenou nebo dokonce bílou by člověk měl zahlédnout jen výjimečně.

Bílé Česko

Opak je pravdou. Odstíny signalizující masivní šíření nemoci na mapě nenajdete. Všude je bílo, jen občas se objeví zelená. Riziko koronavirové nákazy by tudíž mělo být zanedbatelné. V několika okresech sice existuje, ale nejedná se o nekontrolovatelné šíření. Proto na místním semaforu svítí zelená. Na většině území Česka by tak lidé měli žít bez jakýchkoli omezení. V devíti okresech by měli dodržovat základní hygienická pravidla a dostatečný odstup od jiných. Nějaká výrazná omezení života by neměla být na místě.

Čtěte také

Pochopitelně jsou to jen obecná doporučení pro jednotlivé barvy na pomyslném semaforu. Jejich autoři nechali zodpovědnost na regionálních hygienicích. Především na nich záleží, jaká opatření v dané lokalitě nasadí. Rozdělení do čtyř barev tak poněkud ztrácí smysl. Nedává totiž veřejnosti jasnou představu o tom, na co se mají podle předem daných předpisů připravit.

Číslo bez kontextu

Občané, kteří musí dodržovat přísnější pravidla a přitom jim na semaforu svítí bílá nebo zelená, to těžko mohou pochopit. Hlavu si lámat mohou i ti, kterým nejde dohromady rekordní číslo nakažených s prakticky zanedbatelným rizikem šíření nemoci, jak ji vykreslila aktuální mapa. Odborníci to zdůvodňují tím, že se daří u většiny případů dohledat, od koho se lidé nakazili. Proto může na pomyslném semaforu téměř všude svítit bílá.

Dalo by se z toho vyvodit, že zveřejňovat celkový počet nakažených nedává valný smysl. Vypadá to na to, že bez zasazení do souvislostí nemá nějakou velkou vypovídací hodnotu. Potom ji takováto čísla nevykazovala ani v momentu, kdy došlo k masivnímu utlumení života v zemi před několika měsíci.

Komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman

Důležitější je počet lidí s těžkým průběhem, množství nakažených v rizikových skupinách a zahlcení zdravotnického systému. Na jaře byla a v létě jsou ještě více tato data příznivá. Takže žijeme v zemi, kde rekordní počet lidí s koronavirovou nákazou zatím nepřebarvil mapu Česka do červena a oranžova. Ponechal ji bílou s pár skvrnami zelené.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.