Petr Hartman: Kapsch nemůže pochopit, že květen není září

25. září 2018

Květen není září. To chápe i malé dítě, které se ve škole naučilo kalendář. Vysvětlete to však firmě, která se neúspěšně ucházela o státní zakázku v řádu miliard korun.

Výsledek výběrového řízení napadla. V květnu jí dal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za pravdu. V září stejná instituce na základě stejných podkladů rozhodla zcela opačně.

Petr Holub: Mýto jako antická tragédie

Mýtné brány

Stává se, že některé současné události připomínají antickou tragédii. To je také případ veřejné soutěže na provozovatele mýta, která má za sebou další dějství.

Ještě než se firma nadechla k nějaké reakci, byla podepsána smlouva s vítězem. Ta mu zaručuje provozování mýtného systému, za což mu stát celkově zaplatí několik miliard korun. Mělo by to být o něco méně než doposud. Erár by tak měl ušetřit peníze. Neúspěšný uchazeč má smůlu. Na miliardy nedosáhne.

Alespoň tímto způsobem se zatím vyvíjí dění kolem výběru mýta na vybraných silnicích a dálnicích v Česku. Přesto není jisté, zda stát na změně provozovatele skutečně ušetří a zda poražená firma Kapsch doopravdy spláče nad výdělkem.

Prostor pro soudní spory

Nedojednají-li v zákulisí znesvářené strany smír, skončí spor o mýto velmi pravděpodobně u soudu. Pokud u něj dostane Kapsch za pravdu, potom bude muset stát nahradit vzniklou škodu. Ta se může pohybovat ve stovkách milionů korun.

Petr Hartman: Ťok podpisem smlouvy nerozptýlil mýty kolem mýta

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO)

Výběr mýta na českých silnicích je opředen mýty. Nemám tím na mysli mýtné brány, které zaznamenávají, kdo po daném úseku jede a kolik za to má zaplatit.

K tomu je zatím daleko. Blíž má konsorcium CzechToll/SkyToll k provozování mýtného systému místo Kapsche. Posunula ho k tomu blesková reakce ministerstva dopravy. Po vyhlášení verdiktu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v řádu hodin podepsalo se zmíněným konsorciem smlouvu. Přitom dosud není zcela jasné, zda už neplatí předběžné opatření, které ministerstvu takovýto krok zakazovalo.

Zdá se, že už nic nezastaví výměnu provozovatele mýtného systému. Neobešlo se to bez nestandardních postupů jak ministerstva, tak Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Nelze se proto divit tomu, že o výběru mýta uslyšíme i v době, kdy už ho bude mít na starost jiná firma.

Petr Hartman

V následujících měsících, či spíše letech, se ukáže, zda to bylo rozhodnutí, které státu skutečně ušetří peníze. Tím spíš, že se předložené nabídky v ceně výrazně nelišily. Zkrátka nebyl důvod postupovat při výběrovém řízení tak neobratně, aby vznikl prostor pro soudní spory. Nehledě na spekulace o tom, kteří politici mají prsty v tom, že květen není září.

autor: Petr Hartman
Spustit audio