Petr Hartman: Kalouskovy hrátky s novou stranou
Miroslav Kalousek si opakovaně pohrává s návratem do vysoké politiky. Otevírá tím prostor pro spekulace, jakým způsobem k tomu případně dojde. Pro řadového člena TOP 09 by se nabízela zdánlivě jednoduchá cesta – řeč je o volebním angažmá v barvách strany, kterou spoluzakládal.
Miroslav Kalousek se o to chtěl pokusit ve volbách do Evropského parlamentu. O jeho umístění na kandidátce koalice Spolu rozhodovalo vedení TOP 09. Ve snaze neohrozit tento koaliční projekt, neprošel Kalousek výběrem.
Čtěte také
Bylo mu doporučeno, ať radši zkusí boj o senátní křeslo. Odpovědí bylo jednoznačné odmítnutí. Stejně by se zakladatel TOP 09 patrně postavil k možnosti kandidovat v jejích barvách do Poslanecké sněmovny.
Právě takovouto nabídku mu měla předsedkyně strany předložit. Pravděpodobně by to bylo opět v koalici s ODS a KDU-ČSL. Zdaleka ne všichni představitelé těchto stran by ale Kalouska vítali s otevřenou náručí. Ostatně, jeho konec ve vysoké politice byl motivován snahou přispět k integraci pravice.
Právě osoba zakladatele TOP 09 byla vnímána jako jedna z překážek možného spojení. Tím, že se v té době vzdal politických ambicí, přispěl částečně ke zrodu koalice Spolu.
Velký kritik Fialovy vlády
Po sněmovních volbách a vzniku Fialovy vlády se Kalousek ale stal jejím kritikem. Opakovaně kabinetu vytýkal rozpory mezi sliby a konkrétními činy.
Čtěte také
Z pozice bývalého ministra financí se zaměřoval především na neutěšený stav veřejných financí. Podle něj ministři nechtějí razantně snížit deficit pomocí nepopulárních kroků.
Miroslav Kalousek by se proto teoreticky do vysoké politiky vrátil jedině se stranou, která má odvahu dělat skutečné změny. Alespoň se takto nejnověji vyjádřil v médiích. Přiživil tím spekulace o své politické budoucnosti. Dlouhodobým komentováním dění v České republice z veřejného prostoru de facto nezmizel.
Systematicky si buduje pověst člověka, který ví, jak dané problémy řešit. Cílí tím na lidi, kteří jsou zklamáni z fungování Fialovy vlády a zatím se nerozhodli podporovat někoho jiného. Poptávka po vzniku nového uskupení existuje a Miroslav Kalousek by jí mohl vyjít vstříc. Ostatně si to v praxi vyzkoušel při vzniku TOP 09.
Není vyloučeno, že se podobný projekt pokusí zopakovat. V tuto chvíli to není zdaleka jisté. Miroslav Kalousek k tomu potřebuje nejenom přitažlivý program, ale také peníze a lidi.
Vzhledem k jeho rozporuplné pověsti by před sebe potřeboval vystrčit osobnost typu Karla Schwarzenberga. Podobní jedinci nejsou běžně k mání a nemají touhu angažovat se v politice.
Pokud někoho takového nenajde, bude Miroslav Kalousek alespoň znervózňovat současné vládní politiky. Třeba pomocí výroku, že by mezi říjnem a lednem vsadil na vznik nové strany.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka