Petr Hartman: Hejtmani hrají o čas

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02994238.jpeg

Zákony v České republice nevylučují souběh funkce poslance a hejtmana. Jinak by museli někteří sociální demokraté zvažovat, zda se jim vyplatí kandidovat do dolní parlamentní komory z pozice hejtmana.

Jako regionálně velmi výrazné a také populární osobnosti se ocitli na volitelných místech kandidátek a měli téměř jistotu, že získají poslanecký mandát. Jejich obliba přispěla k lepšímu volebnímu zisku sociální demokracie. Spokojenost tak mohla panovat na všech stranách a neměl by existovat důvod, proč řešit souběh funkcí. Rovněž veřejnost v době voleb příliš nezkoumala, zda někdo bude zároveň sedět ve sněmovně a ve vedení kraje.

Ostatně Michal Hašek nasbíral v Jihomoravském kraji nejvíce preferenčních hlasů na kandidátce ČSSD. Neuškodila mu ani skutečnost, že v létě před volbami se v médiích objevilo u jeho jména číslo dvacet devět. Právě tolik nejrůznějších funkcí mu napočítali novináři.

Po volbách naopak občanům většinou kumulace funkcí vadí. Proto ústřední výkonný výbor ČSSD už předtím přijal usnesení, že by poslanci neměli zároveň působit na postech typu hejtmana, jeho náměstka, případně primátora. Vzhledem k napjatým vztahům mezi současným premiérem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a šéfem Asociace krajů České republiky Michalem Haškem se pozornost nejvíce zaměřuje právě na hejtmany. Ostatně zmiňovaná asociace se v době vzniku Rusnokova kabinetu aktivně snažila o to, aby tuto vládu při hlasování o důvěře podpořila sociální demokracie.

Sobotka v této dílčí bitvě s Haškem prohrál a ČSSD zvedla ruku pro Rusnokův tým. Nyní by měl za kratší konec tahat Hašek. Jak vyplynulo ze společného prohlášení Michala Haška, Jiřího Zimoly, Josefa Novotného a Jiřího Běhounka, podvolit se usnesení ústředního výkonného výboru se jim příliš nechce. Proto v úterý znovu zdůraznili, že hodlají využít celé lhůty. Patrně počítají s tím, že do konce dubna se stane něco, co jim umožní zůstat jak hejtmany, tak i poslanci.

Nejschůdnější cestou by byla změna zmiňovaného usnesení. Absurdním způsobem by potom bylo přijetí zákona o tzv. klouzavých mandátech. Ten by sice mohl být prospěšný. Ne však v souvislosti s vedením kraje, ale v případě poslanců, kteří se stali ministry. Po dobu jejich působení v čele resortu by je v dolní parlamentní komoře mohl zastoupit náhradník. V momentu, kdy by ministr ve vládě skončil, by mu zákon umožnil vrátit se k poslanecké práci. Podobně to funguje například na Slovensku.

Tzv. klouzavé mandáty by však neměly řešit souběh funkcí poslanců a hejtmanů. Navíc do konce dubna zákon stejně nebude přijat. Proto bude zajímavé sledovat, jak si sociální demokraté budou vynucovat dodržení svého usnesení. Hejtmani se většinou opírají o podporu stranických kolegů v daném regionu. Vzhledem k tomu, že Bohuslav Sobotka jako premiér nebude mít dostatek času věnovat se dění uvnitř sociální demokracie, může postupně oslabit svoji pozici, což by mohlo pomoci Haškovi i ostatním hejtmanům.