Petr Hartman: Bez ohledu na předpověď počasí čeká vládní koalici pořádně horké léto

6. červen 2023

Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným, s pomocí tohoto výroku z Vančurova Rozmarného léta mohou vnímat následující měsíce vládně koaliční politici. Nejpozději do konce září se musí shodnout na podobě státního rozpočtu na příští rok. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury by většina ministerstev měla dále škrtat výdaje. Dotčení politici se brání tvrzením, že to není domluvené a že nemají prakticky kde.

Premiér Petr Fiala se snaží uklidnit vášně tvrzením, že mají zhruba čtyři měsíce času na dohodu. Není myšlena výhradně expertní diskuse, ale spíše politická. Řada návrhů se může ještě změnit, byť z pohledu odborného to nemusí dávat smysl.

Čtěte také

Politika je však oblast značně specifická, kde bývají zohledňována nejrůznější hlediska. Proto by nejnovější návrhy z dílny ministerstva financí neměli někteří koaliční partneři nést příliš úkorně.

Třeba návrh na výrazné omezení výdajů na vědu nebo zmrazení plateb zdravotním pojišťovnám by se mohl velmi citelně dotknout dvou resortů, v jejichž čele jsou představitelé TOP 09. Tím výčet jejich ministrů končí. Pokud by zmiňovaná omezení bez výhrad přijali, nemají šanci v jiném resortu ukázat, že dokážou něco prosadit. Což by k jejich popularitě příliš nepřispělo a voličské řady nerozšířilo.

Soudržnost vládní koalice

Ostatně pohled do průzkumů veřejného mínění zatím TOP 09 dává naději na udržení v tzv. první politické lize pouze při pokračování koalice Spolu. Podobně na tom jsou rovněž lidovci. Což může v blížícím se horkém politickém létě přispět k nalezení shody na dalších úsporných opatřeních.

Čtěte také

Čím menší šrámy při dohadování se o miliardách ve státním rozpočtu jednotliví aktéři utrpí, tím lépe pro budoucnost Fialovy vlády. Hodlá-li úspěšně řešit aktuální problémy této země, nemůže většinu energie spotřebovat na urovnání vzájemných sporů.

Přitom vládní koalici čeká debata o problémech se státním rozpočtem na letošní rok. Jeho schodek dramaticky rychle roste a při takovémto tempu není reálné, že na konci roku zůstane pod hranicí 300 miliard korun.

Byť se premiér spolu s ministrem financí snaží uklidňovat situaci slovy, že do státní pokladny připlynou desítky miliard korun například z dividend ČEZu a z daně z tzv. neočekávaných zisků, nemusí to zdaleka stačit. Je velmi pravděpodobné, že ministři budou nuceni škrtat výdaje státního rozpočtu už na letošní rok.

Petr Hartman, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Zkrátka příležitostí na vyhrocení sporů uvnitř vládní koalice existuje více než dost. Proto může překvapit, že to představitelům Fialovy vlády zjevně nestačí. Ve Sněmovně se totiž začalo řešit manželství pro všechny. Dosavadní diskuse názorně ukazuje, jak diametrálně odlišný pohled na něj mají konzervativně ladění členové vládní koalice a jejich liberálněji orientovaní kolegové. Zkrátka soudržnost vládní koalice řádně prověří letošní léto. Pokud by přispělo k jejímu výraznému oslabení, mohla by ho vnímat jako poněkud nešťastné.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Hartman
Spustit audio