Petr Hartman: Babiš má šanci zbavit se u soudu Bureše

28. listopad 2019

Od začátku roku 2012 se u soudu zkoumá, jakým způsobem spolupracoval Andrej Babiš s komunistickou Státní bezpečností. To, že s ní přicházel do styku, nelze popřít.

Jako pracovník zahraničního obchodu, který byl vyslán do zahraničí, se kontaktům nemohl vyhnout. To Andrej Babiš nemůže vyvrátit.

Co však dělat může, je odmítat vědomou spolupráci. Tím, že to bude vykládat na veřejnosti, ze svazků StB nezmizí a nebude mít úředně potvrzeno, že mluví pravdu. Potřebuje definitivní soudní verdikt. K němu už měl v nedávné minulosti blízko. O neoprávněnosti evidence Andreje Babiše ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti rozhodl jak bratislavský okresní soud, tak i odvolací bratislavský krajský soud.

Svědectví proti spisům

Čtěte také

Oba přiložily větší váhu svědectví bývalých příslušníků StB než dochovaným materiálům. Řada z nich byla v revoluční době skartována. Přesto jméno Bureš, které bylo krycím jménem pro Andreje Babiše, se nezávisle na sobě objevuje ve zhruba desítce různých spisů. Pokud do nich byly tyto zmínky před listopadem 1989 záměrně a smyšleně zaneseny, potom šlo o geniální akci StB. Konkrétně některých jejích příslušníků, kteří tímto falšováním v době komunistického režimu riskovali kariéru a také pobyt ve vězení.

Úplně to vyloučit nelze. Je to však méně pravděpodobné než snaha bývalých řídicích důstojníků pomoci svému spolupracovníkovi svědectvím u soudu. Konkrétně v tom slova smyslu, že s nimi vědomě nespolupracoval. Z této logiky vyplývá, že v dobách totalitního režimu už připravovali kompromitující materiály na člověka, který se v nových poměrech prosadí v politice a stane se dokonce premiérem.

Čtěte také

Zmiňované soudy na kontakty Andreje Babiše s StB pohlížely zmiňovanou optikou. Slovenský ústavní soud ji nesdílel a rozsudky zrušil. Argumentoval mimo jiné nevěrohodností svědků, tedy bývalých příslušníků komunistické Státní bezpečnosti. Zároveň vyjádřil názor, že Andrej Babiš neměl žalovat Ústav paměti národa, ale někoho jiného. Na základě toho příslušný soud jeho žalobě na neoprávněnost evidence ve svazcích StB nevyhověl. Podobně dopadl s dovoláním u slovenského nejvyššího soudu. Český premiér neuspěl ani u Evropského soudu pro lidská práva.

Komentátor Petr Hartman

Zpátky na začátku

Zdálo by se, že se bude muset Andrej Babiš smířit s tím, že zůstane evidován jako vědomý spolupracovník StB. Nestalo se tak. Prohlásil, že se bude klidně soudit celý život. Zatím mu spor zabral více než sedm let. Několik dalších může přidat. Senát slovenského ústavního soudu totiž na neveřejném zasedání rozhodl o tom, že se rozsudek ruší a vědomost či nevědomost spolupráce českého premiéra s komunistickou Státní bezpečností bude znovu řešit příslušný soud na Slovensku.

Andrej Babiš i nadále může tvrdit, že s komunistickou Státní bezpečností vědomě nespolupracoval. K jeho smůle stále nemůže svá slova podpořit definitivním verdiktem soudu.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Související