Petr Fischer: Motoristická vůle k moci zatím není moc v zájmu státu

21. leden 2026

Chtěli hlídat Babiše, aby jeho politika nebyla příliš rozhazovačná, zatím spíše hlídají své posty v kabinetu. O ten první se Motoristé sobě postarali hned na začátku jednání o vládě, kdy bylo potřeba vytvořit místo pro politicky nejzkušenějšího člena hnutí, bývalého člena ODS a blízkého muže Václava Klause Borise Štastného.

Ministr pro sport, prevenci a zdraví je z definice koordinační funkce, jejíž podstatou je pozitivně ovlivnit zdraví obyvatelstva. Více slov o potřebě pohybu, více zdravého jídla a dobrých životních návyků, co jiného může taková funkce společnosti přinést. Více peněz do preventivních pohybových programů pro mládež? Kéž by.

Čtěte také

Není to ale trochu paradox, že o preventivní prostředí podporující zdraví všech se stará hnutí, které odmítá zasahování státu do života lidí a jejich výchovu k lepšímu, ať už v jakékoli části běžného života?

Hnutí, které nechce mluvit lidem do života, protože to oni sami se mají rozhodnout, jak chtějí žít, bude skrze svého ministra pro sport, prevenci a zdraví mluvit do života a radit dospělým i jejich dětem, jak zdravě žít.

Zásadní otázka

Paradox, který má už zkraje působení vlády zajímavé konkrétní výstupy. Třeba když ministr pro prevenci a zdraví nechápe, proč stát reguluje novou vyhláškou způsob, jak se vaří ve školních jídelnách, aby vařily zdravěji než doposud. O jídle pro své děti by přece měly rozhodovat sami rodiče.

Čtěte také

Co na tom, že pro řadu dětí je jídlo ve školní jídelně hlavní pokrm dne, tedy centrum jejich výživy. Svoboda rozhodování je tu nedotknutelná, pak je ale otázka, k čemu máme ministra pro prevenci a zdraví, nemá-li svobodným lidem účelně a poučeně radit a pomáhat na cestě ke zdravému životnímu stylu.

Jeho funkce je tedy konzultační a jak se zdá, formální. Místo sobě Motoristé vytvořili, i když očekávaná náplň preventivně-zdravotní ministerské práce jde proti jejich liberálně-konzervativnímu přesvědčení.

Vlastní deep state

Ještě hůře z tohoto hlediska vypadá zřízení nového postu vládního zmocněnce pro klimatickou politiku. Ten nebyl funkčně potřeba, vznikl ad hoc, čistě k usazení čestného prezidenta Motoristů, poslance Filipa Turka, co nejblíže skutečné výkonné moci, kam z vůle hlavy státu nebyl vpuštěn.

Čtěte také

Právně i funkčně nevyjasněná pozice nemá primárně zlepšit fungování státu při řešení klimatické agendy. Vládní zmocněnci jsou přece obvykle specialisté na daný obor, do něhož mají hluboký vhled, tedy nikoli primárně politici. Právě jejich odbornost na danou oblast je jejich zmocněneckou kvalifikací.

Ne tak u Filipa Turka. Tady je kvalifikací stranickost, a hlavně rychlé aktuální řešení nerudovské otázky „Kam s ním?“. Vytváří se post někomu na politickou míru, ne pro lepší fungování státu. Bojovníci proti deep statu budují vlastní deep state, vzdor všem zákonům a pravidlům. Sobě, nikoli všem.

Záchrana politického sebevědomí

Hnutí, které velkou část státní správy označuje za přebujelou a zbytečnou a které chce ráznými škrty bojovat proti každé organizaci, která na svou činnost pro stát dostává peníze z ministerstev, vytváří zbytečné politické funkce, aniž by byl doložen jejich skutečný přínos pro lepší fungování státu a společnosti.

Filozof a novinář Petr Fischer

Jediným smyslem této práce se zatím zdá být zvyšování mocenského potenciálu Motoristů a záchrana politického sebevědomí vybraných členů hnutí. Motoristé chtěli ve vládě hlídat socialistické sklony hnutí ANO, možná by nebylo od věci nejprve pohlídat vlastní mocenský apetit, jehož velikost zatím zastiňuje skutečné činy ve prospěch země, o něž Motoristům před volbami tolik šlo.

Bez vůle k moci a jejího prosazování se politika dělat nedá, její přemíra ale může zadusit i ty nejlepší snahy po změně. Motoristům se něco takového možná právě teď děje. Když se rétorika nepřekrývá s činy, je nejvyšší čas zabrzdit a něco změnit. Pro ostatní, a nakonec také pro sebe...

Autor je komentátor časopisu Euro

autor: Petr Fischer
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu