Pavel komunistickou minulost netají a lituje jí. Babiš ji i přes důkazy popírá, říká historik Tomek
Petr Pavel, kandidát na prezidenta a bývalý předseda vojenského výboru NATO, čelí kritice kvůli svému působení v komunistické straně a postgraduálnímu studiu na tehdejší Zpravodajské správě Generálního štábu. Jde o výtky oprávněné?
„Kdybychom posuzovali minulost Petra Pavla a dalšího kandidáta Andreje Babiše, tak posuzujeme neposouditelné. Babiš je evidován jako spolupracovník StB, v případě Pavla jde jen o standardní kariéru vojáka tehdejší Československé lidové armády,“ uvádí v Pro a proti vojenský historik a bývalý voják Eduard Stehlík.
Pozici prezidenta posuzují čeští občané zásadně odlišněji než jiné úřady.
Prokop Tomek
Historik Prokop Tomek z Ústavu pro studium totalitních režimů připomíná, že pozici prezidenta posuzují čeští občané zásadně odlišněji než jiné úřady. „Proto se nedivím, že pozornost upřená na Pavla je hlubší.“
Čtěte také
„Pavel před dlouhou dobou zveřejnil všechny informace a dokumenty nejen o své kariéře, nic nezatajoval. Lidé, kteří zpochybňují generálovu minulost neřeší, co v těchto dokumentech je a často tomu nerozumí. Zpravodajský kurz bylo logické pokračování kariéry důstojníka, který sloužil u elitní výsadkové brigády,“ dodává Stehlík.
Také Tomek uznává, že generál vysvětluje svou činnost otevřeně. „Navíc vojenské zpravodajství nebyla represivní složka bývalého režimu, byla to výzvědná služba. Tehdy to byla legitimní činnost z hlediska obrany tehdejšího státu.“
„V případě generála platí, že tehdy už neměl, kam kariérně postoupit, podle dokumentů byl Pavel nejlepší a také fantasticky jazykově vybavený, takže vojenské zpravodajství bylo logickým pokračováním,“ opakuje Stehlík.
V případě Pavla mi přijde, že se zoufale hledá něco, aby se mohlo říct, že není způsobilý funkci zastávat.
Eduard Stehlík
„Možnosti uplatnění absolventů zmíněného postgraduálního studia byly nejen v činnosti rozvědky,“ upozorňuje Tomek. „Ani Pavel sám nemohl vědět, kde skončí, to záleželo na potřebách jeho nadřízených a potřebách správy.“
„Pavel své působení za minulého režimu nijak nemarginalizuje, přiznává to, lituje, že ve straně byl, svou minulost reflektuje,“ věří Tomek. „Naproti tomu Andrej Babiš svou minulost popírá, přestože existuje deset různých dokumentů, které jeho spolupráci s StB dokládají.“
Čtěte také
„V Česku je pozice prezidenta postavena velmi vysoko,“ konstatuje Eduard Stehlík. „Je otázkou, jestli máme kandidáty, kteří splňují všechna vymyšlená kriteria. Ale po roce 1989 jsme tu měli v nejvyšších funkcích celou řadu politiků, o kterých lidé ani netuší, že byli dlouhá léta členy KSČ. V případě Pavla mi přijde, že se zoufale hledá něco, aby se mohlo říct, že není způsobilý funkci zastávat.“
Podle historika by ideálním prezidentským kandidátem mohl být nejspíš jen anděl. „Třicet let od listopadu 1989 žijeme v demokratické společnosti a možná nastává čas pro nějaké usmíření a pochopení,“ navrhuje změnu pohledu na provázanost osob s předchozím režimem Prokop Tomek.
Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.
Související
-
Šanci porazit Babiše má jen generál Pavel, předpovídá politolog a překladatel Janiš
První kandidáti do prezidentských voleb už ohlašují své kandidatury. Jedním z favoritů na postup do druhého kola je bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).
-
Vždy jsem se opíral o potenciál v lidech kolem, společnost s ním neumí pracovat, míní generál
Slovo válka nadužíváme. Pandemie je jednou z mnoha výzev, které lidstvo potkávají, říká generál Petr Pavel. Každá velká krize má očistný charakter. Jak z ní vyjdeme?
-
Babiš si k Zemanovi šel pro podporu. Bude mobilizovat své příznivce, ale i odpůrce, říká komentátor
Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se rozhodl kandidovat na prezidenta. Do lednové volby se chce zapojit s podporou poslanců. Jaké jsou jeho šance?
Čekání na prezidenta
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.