Pavel Fischer: Vypovězení ruských diplomatů? Ministr nemá mluvit, ale bouchnout do stolu a podepsat papír, který Rusům přistane na stole

4. prosinec 2018

Bezpečnostní informací služba (BIS) a v pondělí i Vojenská zpravodajská služba ve své veřejné části důrazně varují před vstupem ruského kapitálu do českých soukromých firem. Zároveň upozornila na čínské špionážní aktivity a další hrozby.

Čtěte takéZpráva BIS přehledně: ruská a čínská špionáž skrytá za diplomatickými pasy, kyberútoky i syrští bojovníci

„Letošní zpráva BIS je mimořádně jednoznačná. Jako by už nebyl čas brát si servítky,“ říká předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer. Je prý v našem společném zájmu, abychom byli na jedné lodi, do které nikde neteče, kde je bezpečno a abychom někde nenabourali na skaliska, která zrovna nejsou vidět.

„Tyto zprávy jsou důležité, protože ukazují na to, co je ve hře… Musíme se ptát, jaké technologie používáme. Jsou přece čínské firmy, které mají za úkol vytěžovat informace a dávat je rovnou na stůl grémiu Komunistické strany Číny… My se v Senátu budeme zprávám poctivě věnovat,“ slibuje senátor.

Podle BIS dnes třeba ruské zpravodajské služby ani nemusí krást nějaké utajované zprávy, stačí vnímat informace z veřejných zdrojů nebo na sociálních sítích. Fischer tvrdí, že nesmíme nechávat klíčové dezinformace jen tak plynout.

Dezinformace je třeba rozklíčovat

„Musíme je rozklíčovat a říct, že jim jde jen o to, vrazit klín mezi naše spojence, nebo zasévat nedůvěru mezi občany tak, aby už nevěřili ničemu, ani veřejnoprávním sdělovacím prostředkům, a neměli ani důvěru v to, co se rozhoduje u nezávislých soudů. To všechno se nám teď skládá do mozaiky, která vypovídá o skutečnosti, že nežijeme v úplně bezpečném světě.“

Ve zprávě BIS se také dočtete: Velikost ruské diplomatické mise a její vysoká promořenost osobami s afiliací na ruské zpravodajské služby představuje nárůst rizik spojených s lehkovážným přístupem českých politiků k neutajovaným, ale interním, neveřejným informacím… Je tak na místě vypovězení ruských diplomatů z ČR? Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) bude jeho prvním krokem prověrka automobilů s diplomatickými značkami.

Vypovězení ruských špionů? Na co čekat...

Ministr Petříček: Rusko je i pro nás vážné bezpečnostní riziko, varování BIS je třeba brát vážně

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD.

Tomáš Petříček (ČSSD) je ve funkci ministra zahraničních věcí teprve od října letošního roku. Proč si myslí, že je Rusko pro nás i EU opravdovou hrozbou?  

„Ministr má konat, a ne se dívat. Taky by o tom neměl mluvit na veřejnosti, protože tím oslabuje svrchovanost ČR. Má bouchnout do stolu a podepsat papír, který přistane na stole ruského ambasadora,“ říká Fischer, který byl sám dlouhá léta taky v diplomatických službách.

Práce diplomatů je prý hodně o výměnách vzkazů, někdy zdvořilostních, ale někdy taky tvrdých. „Když vám pak třeba v Pekingu nebo Moskvě před ambasádu postaví tank, vypnou vodu, elektřinu, nebo se nikam nedovoláte, to jsou teprve tvrdé vzkazy… Podobné věci se samozřejmě dějí, ale ne vždy se o tom mluví. Proto musíme do nejvýznamnějších diplomatických destinací posílat staré mazáky, kteří vědí, co dělat,“ dodává senátor.

Lehkovážný je i prezident

Naráží tak na nedávné rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, který se rozhodl zveřejnit jméno kandidáta na českého velvyslance v Pekingu. „Velmi lehkovážně dal všem najevo, že je to pouhý začátečník. Tady bych řekl: Stop... Tady nejvyšší ústavní činitel znevažuje všechny poznatky bezpečnostních a dalších zpráv, ve kterých se ale píše, že se k nám Čína chová hostilně, tedy nepřátelsky.“

Vypovězení ruských diplomatů by podle Fischera „rozhodně nebylo první, a tak bych z toho nedělal takovou vědu,“ dodává.

Proč je třeba chránit svodu slova nebo veřejnoprávní média? Jak bojovat s dezinformacemi a dezinformačními weby? Odpovědi nejen na podobné otázky si poslechněte v audiozáznamu rozhovoru. 

autoři: Michael Rozsypal , lup

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.