Patrisse Cullorsová: Bez práva na protest je Amerika odsouzena k neúspěchu

3. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Black Lives Matter

„Pamatujte si, že s každým protestním činem jménem Afroameričanů protestujeme, jako jsme to vždy činili, i za vaše práva. Za vaše rodiny. Za vaši budoucnost. Za skutečnou svobodu, kterou si všichni zasloužíme,“ vyzdvihuje Patrisse Cullorsová význam nejen hnutí Black Lives Matter.

„Proviníme-li se mlčením tam, kde bychom měli protestovat, stávají se z nás zbabělci.“ Tato věta zní jako slogan z některého z nesčíslných pochodů hnutí Black Lives Matter, které se letos uskutečnily po celém světě. Kdo je jejím autorem? Básnířka Ella Wilcoxová, jejíž báseň Protest byla zveřejněna v roce 1914.

Text je součástí podcastu Českého rozhlasu Plus Eseje o stavu světa. Příspěvky původně vznikly pro The New York Times World Review.
Napsala: Patrisse Cullorsová
Zvukový design: Martin Hůla
Premiéra: 3. 11. 2020

Protest je základní proměnnou amerického experimentu. Každá klíčová událost v historii země z něj vychází. Od Bostonského pití čaje v roce 1773 po nezapomenutelný projev Martina Luthera Kinga v Lincolnově památníku v roce 1963, známý jako Mám sen, je národ „lidu a prostřednictvím lidu“ silný a udržitelný jen do té míry, do níž je schopen chránit své právo na protestování.

Ideály života a svobody, které jsou americkému národu drahé, byly vybojovány díky protestům a obětem Američanů tmavé pleti.
Patrisse Cullorsová

Zejména protesty vedené Afroameričany, i když se to často neuznává, byly klíčové pro každé významné politické hnutí v této zemi. Od Crispuse Attuckse, první oběti americké války za nezávislost, po Idu Wellsovou a černé sufražetky bojující za volební právo žen – občané tmavé pleti vždy bojovali za systémové změny a svobodu pro všechny Američany, i když jim samotným byla svoboda upírána.

V tomto tkví ironie a silná připomínka pro každého, kdo sám sebe definuje jako „patriota“ odsuzujícího „rabování a výtržnosti“ uplynulého léta. Ideály života a svobody, které jsou americkému národu drahé, a přelomové okamžiky historie, které tyto ideály pomohly uskutečnit, byly vybojovány díky protestům a obětem Američanů tmavé pleti.

Patrisse Cullorsová

Patrisse Cullorsová

Patrisse Cullorsová je spoluzakladatelka globální sítě Black Lives Matter

Více si poslechněte v audiozáznamu eseje.

autoři: Patrisse Cullorsová , Lucie Vopálenská
Spustit audio

Související