Pátráte po předcích a stopa se ztratila za první světové války? Vojenský archiv zpřístupnil válečné matriky

18. leden 2022

Lidé pátrající po osudech svých předků mohou nově hledat i online v matrikách polních nemocnic. Knihy zpřístupnil Vojenský historický ústav ve spolupráci s Vojenským ústředním archivem a obsahují údaje o více než 23 tisících zemřelých vojáků, kteří pocházeli z meziválečného Československa. „Jedná se o opisy matrik z polních nemocnic rakousko-uherské armády z první světové války a jde o vojáky z Česka, Slovenska a Podkarpatské Rusi,“ přibližuje spoluautor projektu Marek Fišer.

Před časem už historici zveřejnili matriky, které se týkaly pěších pluků rakousko-uherské armády. 

„Stejně jako předtím je teď hlavní výhodou nově zpřístupněných materiálů to, že v nich uživatelé mohou fulltextově vyhledávat, tedy mohou zadat jméno, příjmení, rok narození či úmrtí hledané osoby. A databáze jim vyjede všechny možné výsledky,“ popisuje Fišer z Oddělení vojenských knihoven Vojenského historického ústavu.

Čtěte také

V matrikách je možné najít nacionále, místo narození, domovskou obec, věk, povolání, náboženské vyznání a zejména místo úmrtí a příčinu smrti. „Na rozdíl od matrik pěších pluků tady kolikrát přesně víme, na co voják umřel, jestli to byla nemoc, nebo rána,“ vyzdvihuje historik. 

Nově zpřístupněnou databázi popisuje Fišer jako relativně jednoduchou, a proto určenou i pro lidi, kteří pátrají po osudech svých předků.

„Byli bychom rádi, kdyby se dokumenty využily pro historické statistiky. Ani my dosud pořádně nevíme, kolik vojáků a Čechů padlo za první světové války. K přesnému číslu jsme se totiž dosud nedostali,“ doufá historik.

Dokumenty jsou opisy z původních vídeňských matrik, které pořizovali začátkem 20. let pro Československo vojenští duchovní.

Poslechněte si celou Vědu Plus s Lucií Vopálenskou. 

Proč se o Vánocích odmlčel jeden ze satelitů evropského programu Copernicus? Čeští polárníci v Antarktidě hledají i nová antibiotika. A nákaza koronavirem v těhotenství ohrožuje ještě nenarozené děti, naznačují to nově publikovaná data ze Skotska.

Spustit audio

Související