Patočka: ODS nepředstavovala evropské pravicové tradice, ale čecháčkovství

20. duben 2016

Občanská demokratická strana vyvolávala v uplynulých letech obdiv i odpor. Ale vždy patřila k hlavním hybatelům zdejšího porevolučního dění. Vyrobila jednoho prezidenta, tři premiéry, tři předsedy Sněmovny, dva šéfy Senátu a tisíce poslanců, senátorů a krajských a obecních zastupitelů.

Dnes oslavuje 25. narozeniny, ovšem důvodů k veselí zas tolik není. Po posledním pádu její vlády jí zůstalo zhruba 10 % podpory a sen o tom, že jednou bude zase velká.

„ODS se stala po roce 1989 mluvčím ambiciozních, nově se rodících vrstev, které byly tahouny společenských změn,“ uvedl v pořadu Pro a proti politolog a komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečínka.

I proto tady i po 25 letech stále je, dodal. „Rozhodně nešlo o výmysl jednoho člověka, přestože stál dlouho v čele.“

Strana reprezentovala určitý polistopadový proud, který výrazně změnil tvář této země, domnívá se Pečínka.

„I kdyby neexistovala ODS, byla by zde jiná strana, která by byla hlavní silou na pravici, tedy nekonfesní, nekatolická, strana spíše z větších měst a obcí, proamerická.“

Podle politologa by se česká pravice, ať už by se zreformovala jakkoli, nemohla by se podobat pravici v Německu nebo Rakousku, protože byl v těchto zemích po staletí odlišný vývoj.

„Žádná politická strana nemůže být stranou pro všechny,“ upozornil Pečínka.


Pečínka: „ODS byla strana, jejíž občané a voliči patřili k těm, kterým se s troškou patosu říká budovatelé státu. Vytvářeli první obecní zastupitelstva, radnice, ODS měla dominantní podíl na vytváření hejtmanství.... Rád bych slyšel alternativní model ekonomické transformace, ty modely tu zkrátka nebyly. Muselo se přejít od jiného politického i ekonomického systému, a mnozí lidé, jako pan Patočka, si mysleli, že lze uchovat nějaký socialismus s lidskou tváří, a byli frustrováni z toho, že to dopadlo, jak to dopadlo.“

Sociolog a šéfredaktor deníku Referendum Jakub Patočka vidí v působení ODS zápory úplně všude. Především se nestala pravicovou stranou v duchu svých evropských souputnic.


Patočka: „ODS jako nositelka transformace si vypěstovala protievropský tik, sklon bojovat s občanskou společností a tak oslabovat demokracii. Jednou z hlavních obětí své politiky je ona sama, kdy sehrála korunní úlohu v devastaci české pravice.... ODS reprezentovala čecháčkovské tradice, toho malého českého člověka, a nebylo to nutné... Alternativa transformace byla a nechápu, proč mi pan Pečínka podsouvá socialismus s lidskou tváří, ke kterému jsem se nikdy nehlásil.“

„Ačkoli jsem levicový komentátor, tak bych České republice přál, aby tady byla slušná, silná a v evropském smyslu kultivovaná pravice, to ale bohužel ODS promarnila.“

Upřít Občanské demokratické straně podíl na ekonomické transformaci sice nelze, hodnotit je ale třeba ji veskrze záporně, vysvětlil Patočka.

„Proběhla způsobem, který měl obrovské náklady. Za to, co se tu zmařilo a rozkradlo, by podle některých mohla Česká republika poslat člověka na Měsíc. Kdyby tím člověkem byl Václav Klaus, tak by se to možná i vyplatilo, dodávám já,“ říká sociolog.

Ten je přesvědčen, že Václav Klaus zničil stranu svými osobními rozmary, tedy že ji postavil radikálně proti občanské společnosti, popíral reálné sociální a ekonomické problémy a zaujal absurdní vyhrocenou protievropskou rétoriku.

Klady působení strany novinář ale také přiznává. „Našel jsem řadu místní politiků na obecní úrovni, kteří v obcích sehráli dobrou roli, a ti se podíleli na tom, že jejich konkrétní místo zlepšilo.“

„Nebylo by korektní vylít celou ODS i s Václavem Klausem, jako ono pověstné dítě s vaničkou,“ shrnul Jakub Patočka.

autoři: tpa , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.