Partnerství s Čínou nám přineslo ostudu a zvýšenou špionáž, říká Jakub Janda

12. listopad 2019

Jakub Janda je vedoucím programu Kremlin Watch a od roku 2018 působí jako ředitel bezpečnostního centra Evropské hodnoty. Jednání šéfa Poslanecké sněmovny o prohloubení spolupráce s čínskou rozvědkou je podle něj neslýchané.

Samotné setkání třetího nejvyššího ústavního činitele České republiky Radka Vondráčka (ANO) s představiteli oddělení mezinárodních styků ÚV Komunistické strany Číny, které BIS označuje za specifickou stranickou rozvědku, podle Jandy nemusí být nutně rizikové.

Čtěte také

Věc je prý ale potřeba vidět v kontextu fungování tamního režimu. „Oni se vlastně snaží vybírat si jednotlivé politiky. Ty si k sobě přitahovat a kultivovat s nimi vztahy tak, aby ti politici jednali ve prospěch Číny,“ popisuje.

„Částečně se to povedlo v ČSSD,“ dodává a vyjmenovává několik politiků, kteří údajně prokazatelně jednali ve prospěch Čínské lidové republiky a později pro ni pracovali nebo stále pracují:

„Za posledních 10 let to byli například bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, exministr zahraničí Jan Kohout, bývalý náměstek ministra zahraničí a obrany Jakub Kulhánek nebo někdejší premiéři Bohuslav Sobotka a Jiří Paroubek.“

Nejvíc se čínským zájmům otevřelo Maďarsko, Řecko, Portugalsko a skrz některé politiky částečně i Česká republika.
Jakub Janda

Ostuda a nebezpečí

Podle Jandy je možné dosavadní efekt spolupráce s Čínskou lidovou republikou shrnout slovy „ostuda“ a „zvýšená špionáž“. Naráží tím například na korupční kauzu společnosti CEFC, jejíž bývalý šéf Jie Ťien-ming je v Číně aktuálně vyšetřován, přesto stále působí jako poradce českého prezidenta Miloše Zemana.

Ředitel Evropských hodnot připomíná i to, že výše zmiňovaný Jan Kohout v současné době působí jako hlavní poradce ministryně spravedlnosti Marie Benešové. „Musím říct, že to mě děsí,“ dodává.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Jakubem Jandou. Mluvili také o tom, jaký je rozdíl mezi klasickou a strategickou korupcí nebo jak chce Čína izolovat svého největšího oponenta, Spojené státy americké.

autoři: Barbora Tachecí , marz

Související