Pardubickou pojedu naposledy, a kdyby náhodou ne, tak ne, říká Josef Váňa

10. říjen 2013

Největší postavu českého dostihového sportu Josefa Váňu v neděli čeká další Velká pardubická. Nezničitelný jednašedesátiletý žokej by mohl slavit už svůj devátý triumf. Tvrdí, že už opravdu jede naposledy, zadní vrátka si ale nechává otevřená.

„Už jsem odpověděl mockrát, opravdu pojedu naposledy, i když nikdy neříkej nikdy. Asi už se na to vyprdnu, protože mi začínají šedivět vlasy a nebudu to pořád doma poslouchat. Hotovo,“ říká se svým typický humorem Josef Váňa.

Jeho „dostihové sbohem" je relativní, vždycky se prý může přihodit něco, co jeho rozhodnutí změní.

„Možná že bych třeba zůstal v situaci, kdy by mi neměl koně kdo jezdit, že by mi všichni utekli a zůstal bych na to sám. Ale to snad nehrozí. To už je stejně proti přírodě, co tady zkouším. Já si myslím, že je to poslední, a kdyby náhodou ne, tak ne.“

Na startu 123. Velké pardubické by mělo být 21 koní včetně loňské vítězky Orphee des Blins. Josef Váňa se vyhoupne do sedla veterána Tiumena, který bude útočit na čtvrté vítězství.

O to se ale bude prát i Josef Váňa junior. Má větší šanci zkušené stáří, nebo dravé mládí? Podle Josefa Váni, který se v neděli může stát vůbec nejstarším vítězem Velké pardubické, jsou šance vyrovnané.

121. Velká pardubická, vítěz Josef Váňa

„Když by vyhrál Velkou pardubickou náš Pepča, tak by mi vůbec nevadilo, že bych byl druhý. Kdybych ho ale viděl před sebou a mohl ho předjet, tak ho předjedu, protože on na to má ještě život před sebou. Já jsme měl svůj první závod přes Taxis v době, kdy už mi bylo těžce přes třicet.“

Podle bookmakerů má největší šanci na výhru Orphee des Blins s žokejem Faltejskem, dalším v pořadí jsou Bartoš s Trezorem a Josef Váňa starší s Tiumenem.

Zda se bude radovat někdo z těchto favoritů, nebo někdo úplně jiný, budeme moci sledovat v neděli od půl páté odpoledne, kdy hlavní závod 123. Velké pardubické odstartuje.

Trasa 123. ročníku Velké Pardubické Steeplechase
autor: jnm
Spustit audio