Pamatujete na Olgu Kopeckou? Na Svobodné Evropě používala pseudonym Valeská
20. srpna 2022 zemřela dlouholetá redaktorka rozhlasové stanice Svobodná Evropa Olga Kopecká. Její posluchači ji až do roku 1989 znali pod pseudonymem Olga Valeská, který si zvolila podle své prababičky. V pořadu hovoří Olga Kopecká, kněz Karel Karafiát, redaktor Radko Kubičko, režisér František Švanda, historik Prokop Tomek a ošetřovatelky, které o ni pečovaly v závěru života.
Dětství strávila v letech 1946 až 1949 v africké Nigérii (otec zde pracoval pro firmu Baťa) a po rozchodu rodičů se s matkou a bratrem vrátila do Československa. Zde odmaturovala, ale z politických důvodů nemohla studovat na vysoké škole.
Svobodnou Evropu (RFE) poslouchala od jejího vzniku v roce 1951. Velmi ji to ovlivnilo a seznámila se prostřednictvím publicistických, vzdělávacích a duchovních pořadů s řadou myšlenkových směrů a osobností, které byly tehdy v Československu na indexu.
V roce 1963 odešla legálně do exilu (matka se provdala za nizozemského státního příslušníka) a studovala pak na univerzitě v Leydenu slavistiku.
Se Svobodnou Evropou spolupracovala nejprve externě a od roku 1965 se stala redaktorkou mnichovské redakce této rozhlasové stanice.
Překládala z angličtiny, podílela se na řadě programových cyklů i na hudebním vysílání, psala komentáře a další příspěvky a výrazně se zasloužila o rozvoj a udržení pořadů s duchovní tematikou ve vysílání RFE. Příležitostně publikovala také básně.
Na počátku roku 1989 se stala zástupkyní ředitele československé redakce Svobodné Evropy a tuto funkci v české redakci vykonávala i po přestěhování Svobodné Evropy do České republiky. Těsně před zrušením stanice byla krátce ředitelkou českého vysílání.
V posledních letech svého života čelila vážným zdravotním problémům a nestačila proto napsat zamýšlenou knihu pamětí.
Dále zazní ukázky z torza pamětí Olgy Kopecké a nahrávky z archivu Českého rozhlasu a Svobodné Evropy.
Související
-
Ivan Binar: Odkaz Pavla Pecháčka
V 70. letech jsem vězel v montérkách a pracoval jako strojník na úpravně vody v elektrárně Vítězný únor v Ostravě. Naše směna mezi sebou posbírala peníze na sovětské rádio.
-
Vladimír Škutina: Mrzí mě pár věcí
Lidé ho znali z televizního vysílání během srpna 1968 i jako moderátora oblíbených pořadů s Werichem. Spisovatel a dramaturg Vladimír Škutina byl ale složitější osobnost.
-
Unikátní nahrávky z vysílání Svobodné Evropy: Exilová kultura za studené války
1. květen 1951 byl čtvrtým „1. Májem“ slaveným v Československu v režii komunistické strany. Masové průvody, v nich stovky hesel o míru a šťastné budoucnosti.