Pamatujete na Olgu Kopeckou? Na Svobodné Evropě používala pseudonym Valeská

1. duben 2023

20. srpna 2022 zemřela dlouholetá redaktorka rozhlasové stanice Svobodná Evropa Olga Kopecká. Její posluchači ji až do roku 1989 znali pod pseudonymem Olga Valeská, který si zvolila podle své prababičky. V pořadu hovoří Olga Kopecká, kněz Karel Karafiát, redaktor Radko Kubičko, režisér František Švanda, historik Prokop Tomek a ošetřovatelky, které o ni pečovaly v závěru života.

Dětství strávila v letech 1946 až 1949 v africké Nigérii (otec zde pracoval pro firmu Baťa) a po rozchodu rodičů se s matkou a bratrem vrátila do Československa. Zde odmaturovala, ale z politických důvodů nemohla studovat na vysoké škole.

Svobodnou Evropu (RFE) poslouchala od jejího vzniku v roce 1951. Velmi ji to ovlivnilo a seznámila se prostřednictvím publicistických, vzdělávacích a duchovních pořadů s řadou myšlenkových směrů a osobností, které byly tehdy v Československu na indexu.

V roce 1963 odešla legálně do exilu (matka se provdala za nizozemského státního příslušníka) a studovala pak na univerzitě v Leydenu slavistiku.

Zleva Pavel Pecháček, Olga Kopecká-Valeská, Ivana Tigridová, Pavel Tigrid, Thomas Dine

Se Svobodnou Evropou spolupracovala nejprve externě a od roku 1965 se stala redaktorkou mnichovské redakce této rozhlasové stanice.

Překládala z angličtiny, podílela se na řadě programových cyklů i na hudebním vysílání, psala komentáře a další příspěvky a výrazně se zasloužila o rozvoj a udržení pořadů s duchovní tematikou ve vysílání RFE. Příležitostně publikovala také básně.

Na počátku roku 1989 se stala zástupkyní ředitele československé redakce Svobodné Evropy a tuto funkci v české redakci vykonávala i po přestěhování Svobodné Evropy do České republiky. Těsně před zrušením stanice byla krátce ředitelkou českého vysílání.

Olga Kopecká-Valeská

V posledních letech svého života čelila vážným zdravotním problémům a nestačila proto napsat zamýšlenou knihu pamětí.

Dále zazní ukázky z torza pamětí Olgy Kopecké a nahrávky z archivu Českého rozhlasu a Svobodné Evropy.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související