Palivové nádrže pro vodík

26. únor 2009

Palivová nádrž je jedním z hlavních problémů, které brání rozvoji vodíkové ekonomiky. Litr kapalného vodíku poskytne oproti benzínu jen čtvrtinu energie. Hustota energie ovšem vzroste, pokud se vodík v plynném stavu stlačí do porézního materiálu, který jej dokáže zadržovat podobně, jako houba nasává vodu.

Dosavadní porézní materiály vyrobené z uhlíku neměly dostatečnou kapacitu k tomu, aby mohly fungovat jako alternativa benzínových nádrží. Ty nejlepší dokázaly pojmout takové množství vodíku, které odpovídalo nejvýše 7,5 % jejich hmotnosti. Nový materiál, který vznikl ve spolupráci inženýrů z britské Univerzity v Nottinghamu a společnosti General Motors, v experimentech dosáhl 10 %.

Jde o vysoce porézní materiál s houbovitou strukturou, kterou tvoří atomy mědi spolu s organickými sloučeninami. Každý atom kovu je obklopený jakousi klecí - mnohostěnem, kterou tvoří molekuly organických sloučenin. Materiál podle článku na stránkách NewScientist vypadá slibně - jediný problém je, že zatím funguje pouze při tlaku 77 atmosfér a teplotě -196 stupňů Celsia, což limituje jeho využití v reálném světě.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu