Otisky prstů o vás prozradí, jaký máte styl života

3. duben 2006
Monitor

Využití otisků prstů v kriminalistice je stará známá věc. Ale vědci teď přišli na to, že otisk prstu může o svém nositeli vypovědět mnohem víc, než se dříve předpokládalo.

Otisky prstů mohou brzy pomoci policii zúžit seznam podezřelých tím, že jim prozradí něco o způsobu jejich života, informuje server BBC. Kdykoliv totiž po pachateli zůstane na místě činu otisk, mohou podle něj policisté údajně zjistit mnohem více, než jen to, zda ho mají či nemají v databázi.

Autory objevu jsou vědci z Kings College v Londýně pod vedením doktorky Sue Jickellse. Ti odhalili, že otisk jednoho člověka se mění například s věkem, popřípadě podle toho, zda dotyčný kouří nebo bere drogy. Hlavní část tohoto výzkumu tedy spočívá v zjištění chemického složení otisku a v určení toho, jak se v následující době mění.

Poté co se člověk něčeho dotkne, zůstanou na tom místě tukové molekuly a lipidy. Jedná se především o jeden lipid, který se jmenuje skvalen a je předchůdcem cholesterolu. Nejvíce přítomný je právě v otisku prstu. Skvalen postupem času sice mizí, takže přítomnost otisku není nekonečná. Ale právě zjištění, jak tyto organické sloučeniny vyprchávají, je také důležitou součástí výzkumu, protože prozradí, jak je otisk starý.

Vědci se ovšem nezabývali pouhou podobou otisku, ale i způsobem, jak ho získat. Takové výzkumy probíhají v současné době na University of Wales. Jde především o otisky na zbraních a zbytcích bomb, na kterých je často velmi obtížné otisk nalézt. Dosud nebylo snadné získat otisky například z kulek vzhledem k tomu, že jsou zakřivené. Ale i přesto lze získat informace o tom, kdo se jich dotýkal, a to z potu, který na nich zůstal. Tato informace se uchová díky nepatrným elektrochemickým reakcím, ke kterým při dotyku dochází. Důležité například je, že na kovu se zachová otisk, i když je vystaven teplotě do 600 stupňů Celsia.

Vědci předpokládají, že v dohledné době už bude možné jejich poznatky využít i v praxi. Výsledkem těchto výzkumů by měl být přenosný přístroj, který dokáže analyzovat otisky přímo na místě činu.

autor: Naďa Reviláková
Spustit audio

Více z pořadu