Osudy bible Václava IV.

Velikonce jsou vrcholem církevního roku a k církvi patří Bible. Málokdo dokáže prostudovat vše, co k této knize patří, a málokdo ví, že se v průběhu staletí obsah Bible mění. I to se dozvíte ve speciálním vydání Monitoru, kdy nahlédneme do mimořádné literární památky českého krále Václava IV.

Bíble Václava IV. patří k rukopisům, nad kterými se doslova tají dech. V bohatých iluminacích se proplétají příběhy lazebnice a krále, točenic a ledňáčků, divých mužů, opic i dalších roztodivných tvorů. Bible je jedním z luxusních dokladů existence tzv. Knihovny Václava IV., jejíž hlavní část patří do inventáře Rakouské národní knihovny. Přesto můžeme biblí zalistovat i na území České republiky. Knihovna Národního muzea totiž vlastní věrnou repliku bible v šesti svazcích. Pro vznik audioslideshow nám v muzeu umožnili nahlédnout do prvního a pátého svazku.

Proč je česká památka za hranicemi a jak se tam dostala? Kolik významů najdeme ve všudypřítomných ledňáčcích, divých mužích nebo devizách se záhadným nápisem "toho bzde toho"? Je skutečně točenice odznakem Řádu českého krále? Nejen na tyto otázky budeme hledat odpověď s PhDr. Miladou Studičkovou a PhDr. Hanou Hlaváčkovou z Ústavu dějin umění AV ČR 9. dubna od 10 hodin.

Bible Václava IV.

Bible v audioslideshow
Po úvodním nahlédnutí do bible Václava IV. bez komentáře jsme pro vás připravili také dvě komentovaná prohlížení. V první AUDIOSLIDESHOW nabídneme s PhDr. Miladou Studničkovou především představení největší iluminace bible, která uvádí knihu Genesis a práci florátorů. V další AUDIOSLIDESHOW se zaměříme na proměny hlavních postav bible Václava IV.