Ostrovní ráj Boracay se opět otevírá turistům. Omezení a zákazů ale přibylo

26. říjen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy boracay_turiste_180405-125739_haf.jpg
0:00
/
0:00

Filipínský ostrov Boracay je známý svými bílými plážemi i tím, že během uplynulého půlroku nepřijímal žádné návštěvy z důvodu ochrany životního prostředí. Prezident Rodrigo Duterte přirovnal desetikilometrový ostrov k žumpě, ale zákaz návštěv teď končí.

„Zákaz vstupu turistů se skutečně dodržoval. Měli tam přístup jen stálí obyvatelé ostrova spolu s těmi, kteří měli na starost rehabilitaci ostrova,“ uvedl v Ranním Plusu Pavel Vondra, editor Českého rozhlasu Plus a znalec Filipín.

Mezi ekologické hrozby, které se na ostrově napravovaly, byly třeba budovy přímo u pláže nebo splašky tekoucí do moře.

„I když jsme odkázáni na vládní informace, tak to zatím vypadá, že ty nejcitelnější problémy se podařilo odstranit. Pláž je opět bělostná a voda v moři nekvete řasami.“

Byly strženy i budovy, které porušovaly normy tím, že stály blízko pláže, a byla nově stanovena třicetimetrová zóna bez pevných struktur. Také přibližně 400 hotelů a restaurací muselo skočit svou činnost kvůli porušování norem.

Pro ostrov Boracay byla nastavena nová pravidla: nesmí se pěstovat žádné vodní sporty kromě plavání, žádné pití alkoholu ani kouření na pláži. To je zásadní, protože ostrov byl vyhlášen bouřlivým nočním životem a plážovými festivaly, na které se sjížděly desetitisíce lidí. Také všechna tři kasina, která zde fungovala, byla uzavřena.
Pavel Vondra

Zásadní omezení, která se znovuotevřením ostrova přišla, budou mít nepochybně dopad turismus. „Uvidíme, jak se tento restart ostrova podaří. Nedokážu si to moc představit, ale je to moudré rozhodnutí, protože ostrov byl opravdu přetěžován.“

Kromě toho byly nově stanoveny stropy pro počty turistů. „Vloni tam byly 2 miliony lidí, teď je stanoveno, že nesmí ostrov navštívit 19 215 turistů v jakoukoliv dobu. Snížila se ubytovací kapacita na polovinu stavu před uzávěrou i počet leteckých spojení z pevniny.“

„Zatím jde o nejvýraznější gesto, které filipínská vláda směrem k udržitelné turistice udělala a doufám, že to bude první vlaštovka k udržitelnému turistickému ruchu na Filipínách,“ shrnul Pavel Vondra.

autoři: Pavel Vondra , oci
Spustit audio

Související