Osamu Okamura: „Invalidovna má neobjevený potenciál.“ EKOSPOL: „Podnikatelsky nerealizovatelné“

8. srpen 2016

Tendr na prodej památkově chráněného objektu vyhlásil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, minimální cena je 637 milionů korun. Byl by to letos nejvýznamnější prodej majetku státu. V pátek ale oznámil Národní památkový ústav, že je připraven objekt převzít. Tendr by tak mohl být i po aukci zrušen. Do tendru na prodej Invalidovny nepřišla žádná nabídka.

„Vzhledem k tomu, že stát se obvykle o svůj majetek stará mnohem hůře než soukromí vlastníci a pokud se státní majetek přímo nerozkrade, tak se většinou zdevastuje, tak tam, kde soukromý vlastník má o majetek zájem, představuje to pro tento majetek většinou výhodu. Myslím si ale, že u Invalidovny to bude velice problematické,“ říká ve vysílání Českého rozhlasu Plus Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.


Invalidovna má jednu obrovskou nevýhodu, a to je záplavová oblast, ve které se nachází. Pro bytový projekt je nevhodná, pro kancelářský projekt podmínečně vhodná. Navíc památková ochrana je obrovskou nevýhodou, není možnost realizovat komerčně využitelné plochy. Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL


Ten projekt při takové nízkorozpočtové rekonstrukci by se dal realizovat zhruba za 160 milionů korun. A samozřejmě organizace, které by pod veřejnou správou dokázaly využívat tento objekt, tak by byly schopné a ochotné platit normální běžný nájem kolem šest euro metr čtvereční. Osamu Okamura, architekt


08.08.2016: Do tendru na prodej pražské Invalidovny nepřišla žádná nabídka. Barokní budova se proto dražit nebude, informoval v pondělí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Invalidovna se prodávala za téměř 640 milionů korun. Aukce by se uskutečnila jen tehdy, pokud by se přihlásilo více zájemců. Více

Jak dále uvádí, tak EKOSPOL posuzoval možnost realizovat bytový i nebytový projekt v dané lokalitě: „Při ceně, která se v tendru požadovala přes 600 milionů, je takový projekt v podstatě podnikatelsky nerealizovatelný. Ta otázka nestojí na tom, jestli tam soukromí vlastník chce nebo nechce.“

Osamu Okamura, architekt a programový ředitel festivalu a konference pro obyvatelnější města reSite má jiný názor:
„Invalidovna je jedním ze dvou objektů na světě tohoto typu – ten předobraz je v Paříži – a je to stavba, kterou ve své době stát vytvořil, aby pečoval o své obyvatele. A tento velký sociální náboj vytváří své místo, zvlášť dnes, kdy v Praze dochází k gentrifikaci a vymisťování původních obyvatel,“ říká pro Český rozhlas Plus.

Osamu Okamura mluví o tom, že je třeba v centru Prahy zachovat běžný život a komunitní funkce. „Ten význam pro tuto část města, kde směrem k Palmovce má vzniknout celá další městská čtvrť – tak zachovat určité komunitní funkce je zásadní.“

Korec souhlasí v zásadě s Okamurovým názorem, poukazuje ovšem na jednu okolnost: „Realizace jakéhokoli takového projektu nebude ekonomicky soběstačná. Bude se muset dotovat. A bylo by fér říci, jakou částkou a kdo to dotovat bude.“

Poslechněte si celý záznam vysílání Českého rozhlasu Plus nebo sledujte od 12:35 pořad Radioforum.

autor: vlk
Spustit audio