Opravdu se Saúdská Arábie mění, nebo je to jen divadlo před médii
Na venek mění blízkovýchodní Království Saúdská Arábie přístup k ženám a světu se chce prezentovat jako pořadatel sportovních akcí a podporovatel kultury. Na pozadí ale probíhají hromadné popravy, zatýkání kritiků režimu a vláda podporuje „pro svět zapomenutou“ válku v Jemenu.
Když v roce 2018 předával úředník řidičský průkaz první ženě, bylo to za přítomnosti mnoha médií. Jen za pár týdnů ale podle Amnesty International začalo zatýkání lidskoprávních aktivistů a aktivistek. I ti se ale jen snažili dostat ženy za volant.
Nakolik je změna možná a reálná? A jaké jsou vztahy země s ostatními státy v regionu? Téma pro pořad Zaostřeno, který připravil Jiří Klečka.
Související
-
Domlouvat svatební menu jsem chodil do paláců v Saúdské Arábii, vzpomíná šéfkuchař Marek Fichtner
Vařil v Německu, na výletních lodích, v Saúdské Arábii a Švýcarsku. Dnes je šéfkuchař Marek Fichtner v Praze a má pod sebou 30 kuchařů.
-
Pořádáním sportovních akcí Čína a Saudská Arábie odvádí pozornost od porušování lidských práv
Čína, Saudská Arábie nebo Katar – země, které jsou podezřelé z dlouhodobého porušování lidských práv, zároveň ale pořádají významné sportovní události.
-
Práce zdravotní sestry v Saudské Arábii: Hned jsem se stihla ztrapnit. Ženy se rentgenují oblečené
Jak vypadá práce sestřičky v Saúdské Arábii? To ví Hana Šlechtová. Studovala střední zdravotnickou školu v Trutnově a teď je zdravotní sestrou v saúdskoarabské Džiddě.