Ondřej Vaculík: Nic jiného si nezaslouží?

16. květen 2024

Na serveru Seznam Zprávy se vykytuje jakási videorubrika, v níž podle postupně odhalovaných detailů tváře máme poznat, o koho jde. Tak jsme měli rozpoznat i prý našeho nejnenáviděnějšího politika. Očekával jsem, že to bude z historie třeba Emanuel Moravec, propagandista nacismu v protektorátní vládě. Omyl. On to byl současný náš politik a netřeba ho jmenovat.

Stalo se jakousi módou – doufejme, že jen sezóny – hodnotit naši vládu jako naprosto katastrofální a v podstatě zkázonosnou. Takový absolutní odsudek však už neumožňuje žádnou uvážlivou kritiku.

Čtěte také

Současné vládě se upírá i to, že by se jí něco mohlo podařit alespoň metodou pokus-omyl. A tak vláda ve svém zatracení ani s žádnou objektivní kritikou nemusí počítat. Ano, jest takové lidové ponaučení, že vládě se má lát, co se do ní vejde, protože nic jiného si nezaslouží.

Současná vláda se jaksi pokouší dát dohromady veřejné finance, což je vždycky nepopulární, a otázka je, jak se jí to vede. Aby ušetřila, vede sociálně nevstřícnou politiku v marné snaze, aby tato naopak byla efektivnější.

Například, podle mého, také nová sjednocená super sociální dávka postavení sociálně ohrožených či znevýhodněných lidí nezlepší, ale zhorší. Příčiny problému to neřeší.

Silná Evropa

Ovšem na druhé straně, a o tom se moc nemluví, díky současné vládě Evropská komise uvolnila Česku dotace v objemu 702 milionů eur, což je v přepočtu 17,7 miliardy korun z mimořádného fondu obnovy, určeného na zmírnění následků hospodářské krize.

Čtěte také

Také naprosto jinak než my hodnotila výkon naší vlády, tedy postoje České republiky, Ursula von der Leyenová, šéfka Evropské komise, u příležitosti návštěvy u nás. Podle ní pouze silná Evropa může přinést řešení, která naše Unie potřebuje a která naši občané žádají. A v novém mandátu chce klást důraz na konkurenceschopnost Evropy.

Připomněla, že heslem naší sametové revoluce bylo „zpět do Evropy“ a to jsme před 20 lety udělali a stále na tom pracujeme. Ocenila, jak jsme posílili reakci Evropské unie na geopolitické výzvy, kterým nyní čelíme, zejména vzhledem k agresi Ruska vůči Ukrajině.

Ondřej Vaculík

„Díky vám,“ řekla Ursula von der Leyenová, „je hlas Evropy na globální scéně mnohem silnější a za to vám chci poděkovat“.

Domnívám se, že uvážlivý člověk musí stát o to, aby Evropa byla silná i vzhledem ke konkurenci ostatních mocností. Protože jak silná Evropa je, tak silné jsou i její státy. A o to se současná vláda docela úspěšně snaží.

Autor je spisovatel

autor: Ondřej Vaculík
Spustit audio