Ondřej Soukup: Kdo jsou noví disidenti v Rusku?

8. březen 2017

“Když mě mučili, pověsili mě za zápěstí, skovaná náramky za zády. Při té nelidské bolesti jsem se zlomil už za pár minut. Byl jsem schopen prosit, jen aby ta bolest skončila. A po čtvrt hodině už bych nejspíš dokázal napsat udání na vlastní matku nebo ženu.

Až dva dny poté jsem si uvědomil, že mě morálně úplně zlomili, že jsem nejspíš byl schopen vydat manželku do rukou těchto katů, jenom aby ta bolest skončila. Byl jsem tak zničený, že jsem nechtěl žít a říkal jsem si, že pokud se dostanu ven, tak odjedu z Ruska, protože pokud se s tím snažíte bojovat, dostanete se do rukou těchto katů a sadistů.”

To je kus z rozhovoru Ildara Danina, člověka, který byl jako první odsouzen ke dvěma a půl letům vězení podle nového zákona o účasti na demonstracích. Rozsudek nakonec zrušil Nejvyšší soud s tím, že za stání na ulici s plakátem by se do vězení přeci jen nemělo zavírat.

Dadin se tak minulý týden dostal na svobodu. V rozhovoru říká, že chce zůstat v Rusku a že je v zásadě připraven na další mučení, jakkoli si myslí, že to nevydrží ani podruhé.

Arkadij Babčenko, známý válečný novinář s nevyčerpatelnou zásobou pichlavého humoru, se rozhodl neriskovat. “Dostal jsem z několika zdrojů informaci, že teď právě se rozhoduje, co dělat se mnou. Jestli zahajovat stíhání a už definitivně soudit, nebo mávnout rukou nad tím cvokem, ať si píše na ten svůj Facebook. Jako slušně vychovaný člověk jsem se rozhodl netrápit vážené lidi nezbytností volby a pro jistotu se rozhodl opustit hranice naší milované Vlasti,” napsal Babčenko.

Zatím odjel do Prahy, kde rozšířil už tak početnou komunitu ruských novinářů a aktivistů, kteří usoudili, že pobyt v Rusku pro ně není bezpečný.

Ildar Dadin se minulý týden dostal na svobodu

Bezpečí v jiné zemi

Shodou okolností Babčenko svůj post napsal ve stejný den, kdy deset vyšetřovatelů přišlo s domovní prohlídkou k Zoje Světovové, velmi známé obránkyni lidských práv ze staré disidentské rodiny. Prohlídka trvala jedenáct hodin. Světovová je vedena coby svědek v kauze ropné společnosti Jukos a jejího hlavního akcionáře Michaila Chodorkovského.

Přičemž stíhání se týká případu starého třináct let, kdy vyšetřovatelé obvinili Chodorkovského, že platil svůj fond Otevřené Rusko z peněz, získaných vyhýbáním se placení daní. Což ovšem znamená, že každý, kdo nyní s Michailem Chodorkovským spolupracuje, může také být obviněn z praní špinavých peněz.

“Každý, kdo nějakým způsobem vystupuje proti režimu, se může dostat do toho soukolí. Dříve to bylo hlavně v regionech, kdy se do vězení lidi mohli dostat za komentář na sociální síti. Protože o nich nikdo nevěděl, nikdo o tom nepsal. Prohlídka u Světovové je důkazem, že už vás nechrání ani to, že jste známí v zahraničí,” říká Arkadij Babčenko.

Ildar Dadin se minulý týden dostal na svobodu

Systém je všudypřítomný a nevybírá si oběti. Ildar Dadin nebyl mučen několik týdnů kvůli tomu, že by věznitelé dostali příkaz týrat politického oponenta. Jak se ukázalo, v karelské vězeňské kolonii číslo sedm to byla normální součást přijímacího rituálu, který měl vězně zlomit hned na začátku.

Server Meduza zase v článku o domovní prohlídce u Světovové citoval anonymního vysoce postaveného představitele silových složek: “To je úplně rutinní procedura, nechápu proč se okolo toho dělá takový humbuk.”

Pokud člověk, který teoreticky má chránit bezpečnost občanů, považuje jedenáctihodinovou prohlídku za “rutinní proceduru”, nelze se divit těm Rusům, kteří usoudili, že jejich bezpečnost bude lépe zajištěna v jiné, než rodné zemi.

autor: oso
Spustit audio