Ondřej Neff: Před sezónou

10. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na Rozvadov a další přechody s Německem se po více než 11 letech vrátily kontroly. Jedná se o cvičení, kdy policisté, vojáci nebo celníci zjišťují, jak dokáží ochránit hranice
0:00
/
0:00

Minulý týden jsem zkouknul francouzský film s nevyslovitelným názvem – držte mi palec, abych to řekl – Rozprostři křídla, to je šílené, rozprostři křídla… Francouzsky se jmenuje Donne-moi les ailes a to je o hodně schůdnější.

Je to film moc hezký o tom, jak jeden umanutý pán naučil s pomocí svého synka divoké husy, aby letěly novým migračním tahem z Norska do Camargue na jihu Francie. Naučí je to motorovým rogalem a ony pak letí za letadélkem přes kontinent jako za vůdčím husákem. Moc pěkně je to natočené, ale co mě vzalo nejvíc…

Čtěte také

Oni tam jedou nejdřív z Camargue nahoru do Norska autem s rogalem na střeše a husami na palubě a pak zase letí zpátky. Chápete? Ani zmínka o hranicích, o kontrolách… o PCR testu, o karanténě, o covidovém pasu… Je to film z roku 2019, tedy pravdu to není nic historického.

Koukal jsem na to jako u vytržení, koukal jsem na svět, jaký už není, a nejsem si jistý, že hned tak bude. Chystáme se ženou letní výpravu za hranice a počítáme s tím, že ona je prodělanec a já jsem očkovanec, ale určitě se to neobejde bez kontrol a dokazování a předvádění lejster a QR kódů. Jako je dnes a asi navždy běžné, že se na letišti chodí skrz rám a rentgenují vás a někdy vás nechají zout boty. Anebo dokonce – na Ruzyni mi stáhli kalhoty, protože jsem jim pískal a chtěli se přesvědčit, že mám opravdu endoprotézu kyčelního kloubu.

Dynamika k lepšímu

Tak to tedy máme před sezónou a můžu se utěšovat jen vzpomínkami na doby opravdu minulé nenávratně. To bylo, když jsme jako děti snily o tom, že se někdy podíváme do ciziny. Aspoň do Polska, utkvělo mi v paměti. Když mi bylo patnáct, opravdu jsem do Polska jel, s rodiči Čedokem vlakem do Sopot k moři.

Čtěte také

Tatínka si vzal stranou vedoucí zájezdu a tajuplně mu řekl: Pane Neff, chci, abyste věděl, že pracuju pro StB a musím na každého napsat posudek. Ale je tu mezi vámi ještě jeden, ten mě hlídá a já nevím, kdo to je, tak si dejte pozor.

Tak takhle to není už dávno a ta tendence, nebo jak se dnes módně říká, ta dynamika je k lepšímu. Nebo aspoň byla k lepšímu do loňského jara. Jsem optimista a věřím, že zase bude možné jet z Camargue do Norska a z Norska třeba do Pelhřimova a nikomu nic neukazovat.

Ondřej Neff

V té letošní sezóně si na určitou míru šikany budeme muset zvyknout. Teď jde o to, aby se v šikaně nezalíbilo státům. Ty jsou v tomhle směru schopné neuvěřitelných výkonů pod záminkou, že nás ochraňují hned před tím, hned před oným. Upřímně vzato, tohle jim jde ze všeho nejlíp.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio