Ondřej Kundra: Putinovi agenti

11. květen 2017
Vladimir Putin

Nikdy z ČR neodešli... Znepokojivá četba z knihy investigativního žurnalisty. Poslouchejte všech 8 dílů uvnitř článku až do středy 17. května 2017.

Vstup Česka v roce 1996 do NATO a o šest let později i do EU posílilo přesvědčení veřejnosti, že odteď nám velká rizika nehrozí. A že se tedy v klidu můžeme soustředit na vše možné, jen ne na ochranu našich svobod a bezpečnosti. Jenže Rusko odsud nikdy své agenty nestáhlo.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Četba z knihy Putinovi agenti je jednou z pěti, které poskytuje exkluzivně pouze na webu a v mobilní aplikaci Radiotéka – audiknihy do kapsy ke Světu knihy 11.–17. května 2017. Aplikace na rozdíl od webu umožňuje dočasné stažení a poslech off-line.

V posledních letech jejich řady naopak výrazně posílilo. A od vedení Kremlu dostali v podstatě nekonečné prostředky na svoji činnost. Jejich cílem bylo podkopat zdejší stále vratkou demokracii. Vnést do ní chaos, oslabit její zakořeňování do obranných a politických struktur Západu a zmocnit se našich tajemství...

1. část: Rýhy v podlaze
Hlavní postavou je ruský agent Robert Rachardžo, který pronikl mezi nejvyšší generalitu Česka a do společnosti dalších vlivných lidí. A pak zmizel beze stopy v Milovicích. Ondřej Kundra vychází z vlastní investigativní práce, za kterou uždvakrát dostal novinářskou cenu, ale také z četných knih, které poodkrývají podstatu režimu ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho praktiky.

2. část: Zrození vůdce
S Vladimirem Putinem to bylo po Juriji Andropovovi podruhé v historii Sovětského svazu a následně Ruska, kdy do jeho čela dosedl mnohaletý agent KGB a špiony pozval do centra kremelské moci přímo hlavním vchodem. Minulost důstojníka tajné služby Vladimira Putina poskytuje mnohá vysvětlení pro jednání a myšlení současného ruského vládce, stejně jako pro četné aspekty dnešní ruské reality.

3. část: Nová šlechta
Autor detailně mapuje fungování zpravodajských služeb v Rusku. Narozdíl například od české Bezpečnostní informační služby jě totiž nikdo nekontroluje. Mají také možností působit současně uvnitř země i za jejími hranicemi. Co do mocenských cílů i personálního obsazení návazaly podle Kundry nynější ruské zpravodajské služby na své sovětské předchůdkyně, jakou byla nechvalně proslulá KGB.

4. část: Oči přelepené páskou
Příběh bývalého čečenského politika Saída-Emina Ibragimova. Když padla žaloba na Vladimíra Putina za zločiny proti lidskosti během druhé rusko-čečenské války, unesli ho ve Štrasburku neznámí muži. Opakovaně ho bili, několikrát mu propíchli nohu a pálili ho cigaretami po těle. Mohla to být tamní čečenská komunita, ale také ruská tajná služba.

5. část: Opět spolu
Zaměříme se na takzvané nelegály, tedy špičkové špiony s vymyšlenou identitou, kteří se dostávali většinou jako manželé na území nepřítele. Tam byli schopní operovat v maximálním utajení. Jeden takový pár žil v západoněmeckém Hesensku. Bydleli v domku s bílou fasádou, měli téměř dospělou dceru a celkem dobré vztahy se sousedy. Roky donášeli Sovětskému svazu a pak ruským tajným službám.

6. část: Praha v záři slunce
Autor vás zavede do České republiky. Věnuje se tomu, jak počátkem 90. let docházelo ke splývání světů podsvětí a ruských tajných služeb. Ruští špioni pracují na ambasádě, nebo zakládají ruské firmy v Česku jako schránky na praní špinavých peněz. Typickým příkladem prorůstání mafie a tajných služeb jsou dva nejznámější bossové podsvětí – šéf solomonské mafie Semjon Mogilevič a Sergej Michajlov, šéf solncevské mafie.

7. část: Vedoucí kolotoče
Zaměříme se na dezinformační weby a ruskou propagandu. Jejím záměrem je především rozdmýchávat různé konspirační teorie, což je cesta, jak úplně zmrazit možnost jakékoliv další debaty. Vše je totiž možné a nic není pravda. I tento citát britského znalce ruské propagandy Petera Pomeranceva uslyšíte v dnešní, předposlední části s názvem Vedoucí kolotoče – včetně rafinovaných způsobů vedení hybridní války a působení trollů v internetových diskusích.

8. část: Čtyři krtci v Tallinnu a unesený muž
Případ špionů KGB, kteří v Estonsku zůstali po rozpadu Sovětského svazu a začali spolupracovat s ruskou tajnou službou FSB. Uslyšíte ale také to, jaké důsledky měl případ pracovníka estonské bezpečnostní policie Estona Kochvera, kterého Rusové zatkli kvůli špionáži a vyměnili za zatčeného ruského agenta. Pobaltská země se poučila a v současné době ukazuje, že je možné se ruské špionáži a propagandě otevřeně a účinně bránit.


Čte: Igor Dostálek
Rozhlasová úprava: Viktor Bezdíček
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Režie: Radim Nejedlý
Natočeno v roce 2017

O autorovi

Uznávaný investigativní novinář Ondřej Kundra pracuje v týdeníku Respekt. V roce 2011 získal za své politické analýzy a investigativní texty Novinářskou křepelku. Zároveň je držitelem Novinářské ceny v kategorii investigativní žurnalistika.

Tuto cenu získal za text rozkrývající sepětí justice a politiky s cílem nevyšetřovat klíčové korupční případy. V roce 2014 vydal v nakladatelství Academia knihu o známé mecenášce umění Meda Mládková: Můj úžasný život.

Čtěte také

Spustit audio
autor: Ondřej Kundra