Ondřej Konrád: Zdaleka nejspontánněji vnímaný svátek

18. listopad 2022

„Už to není, jaké bývalo,“ posteskla si ve čtvrtečním televizním proudu z Národní třídy jedna z pamětnic. A měla na mysli, že se v prvních letech po revoluci slavil 17. listopad daleko euforičtěji než nyní.

Čtěte také

Což poněkud zaráželo, protože ačkoli letos nebyly v centru Prahy takové davy, jako při kulatém výročí před třemi lety, kdy se konkrétně Národní třídou chvílemi takřka nedalo prodrat, navíc bylo relativně teplo a absolutně sucho, na místa někdejšího policejního masakru i tentokrát přicházely celý den značné spousty lidí. Nehledící na vlezle nevlídné počasí.

A nemohlo být pochyb, že tak jednoznačně dávaly najevo vědomí o významu zásadní dějinné otočky. Tedy návratu svobody a demokracie. Které mimochodem ona pamětnice vnímá odděleně, ačkoli jedno odvisí od druhého.

Odlišné průvody

Čtěte také

A tato dvě slova také opakovaně padala z úst politiků, přicházejících položit květiny, zapálit svíčku, a zdůraznit, jak je třeba o křehkou svobodu i demokracii pečovat. Což se jeví urgentnější nejen ve stínu nedaleké války, ale i tu a tam se objevujících tendencí k ochotě se svobod vzdát.

Jak vidno kupříkladu z hesel a cílů davu, který prošel městem protestovat proti vládě a vůbec kdečemu před budovu České televize. Průvodu diametrálně odlišného od toho, který kráčel z Albertova ve stopách demonstrujících před třiatřiceti lety až na Národní, nesl mimo jiné vlajky Evropské unie i Ukrajiny a z jehož centra zněly vedle erbovních písní roku 1989 také ukrajinské lidové. A samozřejmě se nad celým děním symbolicky vznášel duch Václava Havla.

Ondřej Konrád, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

K němuž a k celému étosu roku 1989 se zcela jasně hlásí značná část generace, která už totalitu nezažila. Jinými slovy, mladých lidí bylo ve čtvrtek nejen v Praze všude plno a i když nevybuchovali euforií jako její předchůdci na Národní třídě 17. listopadu v letech devadesátých, dávali najevo, že je právě tenhle státní svátek pro ně tím ze všech nepodstatnějším a že mu zcela rozumí. Nebylo proč si stýskat.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio