Ondřej Konrád: Vzejdou z kauzy exučitelky precedenty?

15. červenec 2024

Pár týdnů po ruském vpádu na Ukrajinu, mystifikovala češtinářka Martina Bednářová ze základky v Prahe 6 velmi mohutně osmáky. Že nemají věřit tomu, co vidí a slyší a v Kyjevě je klid. A také o tom, že Ukrajinci od roku 2014 na Donbase etnické Rusy upalovali a stahovali za živa z kůže. Takže je Ruskou federaci třeba chápat.

Když některé děti oponovaly, řekla jim, že mají hledat jiné zdroje než ČT, která je napojená na miliardáře Sorose a (cituji): „o tom víme přesně, komu je poplatný“. Asi dosti udivení žáci zapnuli mobilní telefony a jali se nahrávat. Takže z víc než čtvrthodinového záznamu to bylo průkazné a učitelku to stálo místo – a potvrdil to i soud.

Čtěte také

O kauze se pak dost mluvilo a diskutovalo, když došlo na obžalobu za popírání ruských zločinů – státní zástupce totiž navrhoval podmínečný trest a na pět let zákaz pedagogické a výchovné práce s dětmi.

To se leckomu zdálo už nadbytečné a mimo jiné se poukazovalo na to, že Bednářová má za sebou tři dekády praxe. Soudy se klonily na její stranu a přes velmi kritické dovětky konstatovaly, že o trestný čin nejde. Naposledy letos v květnu se zdála kauza definitivně uzavřená.

Jenže nikoli. Protože Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal uplynulý čtvrtek dovolání a případ míří k Nejvyššímu soudu. Zdá se, že jde o to, jak v budoucnu podobné delikty posuzovat.

Čtěte také

Protože například některá učitelčina vyjádření nespadají do kategorie popírání zločinů proti míru a válečných zločinů, nicméně Bednářová se takové zločiny v postavení učitelky snažila ospravedlňovat.

Takže Stříž očekává, že verdikt Nejvyššího soudu stanoví v podstatě normu pro (cituji): „výklad znaků popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia“. A také určí hranice svobody projevu – obzvlášť v případech podobných výroků určených dětem.

To poslední je na celé kauze od počátku nejvíc odsuzované – že se učitelka poměrně primitivní agitkou snažila ovlivnit zhruba čtrnáctileté děti, které se ale nedaly. Snad k jejímu překvapení. Nebo dokonce zlosti? Když žádala potrestání původce audiozáznamu, který přece porušil školní řád...

Lži nejsou názor

A ačkoliv to zřejmě neměla Bednářová v plánu, případ z ní udělal cosi jako hvězdu jisté scény, sledující  každé soudní řízení. Ve kterých je jejím advokátem předseda strany PRO Jindřich Rajchl.

A ona sama, když už ne z třídního stupínku, pak k širé veřejnosti říká například, že ji stát stíhá, aby se zavděčil Ukrajincům, a argumenty žaloby považuje za „rusofobní výkřiky“.

Ondřej Konrád

O čemž si jistě může každý myslet, co chce. Stejně jako o válce na Ukrajině. Jinou věcí ale je zkoušet nalévat svůj ze lží vycházející pohled do ještě nedospělých žáků. A vůbec vydávat evidentní nepravdy za takzvaný „vlastní názor“.    

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio