Ondřej Konrád: Voják versus civilistka

28. květen 2023

Že se už zhruba rok chvěje zem pod tápajícím vedením ruské invazní armády jistě nepřekvapuje. Ale proč by mělo hřmět nad vrcholky armády v míru žijícího Česka, jasné není. Ani médiím, která se rozporu mezi ministryní obrany a náčelníkem generálního štábu poslední dny intenzivně věnují. Sice bez konkrétních informací, ale logicky, protože nějaké, asi nikoli zanedbatelné nedorozumění Jany Černochové s Karlem Řehkou evidentně existuje. 

A že Řehka při rozhovoru s premiérem užil slova rezignace, také nikdo nevyvrátil. Jen se přesně neví proč. Ani jestli dokonce nešlo o pokus dosáhnout odvolání Černochové, jak naznačují média ze svěřenského fondu lídra opozice Babiše. Tomu se ale nechce věřit, náčelník by si měl být vědom pevného politického postavení ministryně, mimochodem prvé místopředsedkyně ODS, nejsilnější vládní strany. 

Stíhačky na obzoru  

A která v uplynulých dnech vysloveně žnula úspěchy jak washingtonským podpisem dohody s USA o obranné spolupráci, tak souhlasem vlády s nákupem moderních bojových vozidel za 60 miliard korun, což je extrémní investice. A Černochová hledí k obzoru, na němž by měly za čas létat americké stíhačky. 

Čtěte také

To vše samozřejmě souvisí s ruskou invazí na Ukrajinu, které jsme okamžitě pomáhali dodávkami vojenské techniky, a v tom měla rázná Černochová viditelnou roli. Však ji také kvůli tomu podporovatelé Putina i ti, kdo nerealisticky volají po míru, nemohou přijít na jméno.

Ovšem ve vládě zaujímá vedle premiéra a ministra financí nejsilnější pozici. Ale když respektovaný voják Řehka o svém odstoupení s Fialou rokoval, pak k tomu asi měl důvody. 

Čtěte také

A podle kuloárních informací mělo jít právě o onu ráznost jeho civilní nadřízené. Která má ovšem k resortu obrany z českých vrcholných politiků nejsilnější vztah, hodně o něm ví a k funkci vlastně mířila už za minulého funkčního období sněmovny, kdy předsedala bezpečnostnímu výboru. A dost možná by si představovala působení generálního štábu svižnější a vůbec nějak víc po jejím.

Lidově řečeno se do něho Řehkovi plete. Možná víc než trochu. A o to od civilisty profesionální vojáci moc nestojí. A snad v tom, doufejme, nehraje roli fakt, že jde o civilní osobu v sukních.

Spor v rukou kliďasů?

Detaily sice neznáme, ale z toho, že se do věci vložil i prezident, sám někdejší náčelník generálního štábu, je zřejmé, že roztržka není, nebo snad už jen nebyla nicotná. Ani jestli nejen Řehka nabízel rezignaci, nebo jeho odchod vyžadovala i Černochová. Možné je jedno, druhé, i oboje. I to, že jde třeba o pouhé malichernosti. Které ale, když se včas neřeší, jsou schopny přerůst přes hlavy aktérů. 

Ondřej Konrád, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Jelikož spor doputoval až ke dvěma nejvýše postaveným mužům v zemi Pavlovi a Fialovi, kteří se vyznačují klidem a rozvahou, snad celá věc utichne stejně rychle, jako povstala. Aspoň pro veřejnost. K níž se hlavně vůbec neměla dostat a v tom jsou asi vinny obě strany. A její urovnání je víc než záhodno v časech, kdy je resort obrany nejdůležitější za dosavadní existenci státu.  

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.