Ondřej Konrád: Špatná zpráva pro Janouška - není to s ním tak zlé

28. květen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03208130.jpeg

Na přelomu zimy a jara před šesti roky se na stránkách MF Dnes takřka denně objevovaly přepisy telefonických rozhovorů lobbisty Romana Janouška s Pavlem Bémem, když byl ještě pražským primátorem.

Tedy Kolibříka s Mazánkem, jak se oba pánové hravě oslovovali. A odposlechy potvrzovaly dávno tušené: Janoušek měl a možná pořád má značný vliv nejen na vedení metropole, ale i na různé státní instituce. Přirozeně s ohromným profitem.

Jan Vávra: Pracuje justice skutečně na objednávku mafie?

Jan Vávra

„Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení,“ prohlásil premiér Babiš během debaty ve sněmovně o svém vydání do rukou spravedlnosti. A doplnil, že je stíhán na objednávku mafie, která zde kradla miliardy.

A právě v těch dnech neuvěřitelně vybarvil kontroverzní obraz své osoby, když najel na řidičku jím předtím nabouraného auta, zranil ji a následně pak prchal po svých do městské zeleně před policií. Vědom si vysokého stupně alkoholu v krvi.

A třebaže se od počátku advokáti Janouška hodně snažili (došlo k vysokému finančnímu odškodnění postižené a soud nakonec neposuzoval případ jako pokus o vraždu a obhajoba také mávala odborným posudkem, jehož autor byl však později odsouzen za úmyslné zkreslení), nakonec padl tříletý nepodmíněný trest. Zvýšený ovšem po odvolání státní zástupkyně i odsouzeného o další rok a půl.

Záhadné následky záhadného zákroku

Ondřej Konrád: Obžalovaný žalobce Grygárek

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci obžalovalo bývalého náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem

Nebýt satirického seriálu o fiktivním lobbistovi Tondovi Blaníkovi, který má dlouhé prsty a zná se s kdekým v politice i jinde, leckdo by si až do nynějška už na někdejšího státního zástupce Libora Grygárka ani nevzpomněl.

„Politický podnikatel“, jak se sám dost cynicky označoval, pobyl ale ve vězení jen rok a čtvrt. Pak ze zdravotních důvodů směl na čas domů: pár týdnů po osudové nehodě totiž z nejasných důvodů absolvoval operaci hlavy a od té chvíle si stěžuje na její následky.

Jenže když nastal čas návratu, do věznice se jednoduše nedostavil. Přičemž neustále usiloval o odpuštění zbytku trestu. To sice soud odmítal, ale když se objevily informace, že příslušný lékařský posudek další pobyt za mřížemi snad přímo vylučuje, zdálo se, že Lord Voldemort, jak se Janouškovi v jistých pražských kruzích říkávalo, dosáhne svého.

Jenomže teď je zase vše jinak. Pražský městský soud vzal sice názor lékařů v potaz, ale když si k němu vyžádal nějaké doplňky, žádosti přesto nevyhověl. Neboť pro to soudce Tomáš Kubovec nevidí „natolik závažné a výjimečné skutečnosti“. Což zní dost jednoznačně.

Ondřej Konrád

A připomeňme: Janoušek si odpykal jen něco přes čtvrtinu trestu a kdyby mu nyní bylo odpuštěno, je to už navždy.

Ještě se to ovšem stát může, skoro určitě dojde na rozhodování vyšší instance. Ale justice má dost možná Janouška kličkování akorát dost.

Spustit audio