Ondřej Konrád: Nobelovu cenu získala krása pomíjivého světa. Kazuo Ishiguro přináší čtenářům silné zážitky

5. říjen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kazuo Ishiguro

Když se po loňském verdiktu sneslo na Švédskou akademii kritické hromobití, neboť Nobelova cena za literaturu pro písničkáře Boba Dylana byla podle mnohých hlasů výsměchem, neřku-li znesvěcením a zároveň se poukazovalo na to, že laureátka z roku 2015 Světlana Alexijevičová sice píše o postsovětském světě velice působivě, ale takřečená „krásná literatura“ to v žádném případě není, museli být letos akademici uvážliví.

A s volbou Kazua Ishigura také patrně nenarazí. Jde o vysloveného literáta, romanopisce, ověnčeného řadou ocenění. Na neujužším sezamu prestižní Bookerovy ceny měl Ishiguro tři tituly a Soumrak dne ji také roku 1989 získal. A Neopouštěj mě zase označil vlivný týdeník Time za knihu roku 2005.

Jde tedy o autora kritikou uznávaného a zároveň ovšem velmi čteného, takřka bestsellerového a překládaného do mnoha jazyků včetně češtiny, v níž doposud vyšlo pět z osmi Ishigurových románů. Přesto jsou některé aspekty tohoto rozhodnutí neobvyklé.

Za prvé je to relativně nízký autorův věk, 63 let, obvykle jsou laureáti nejméně o desítku roků starší. A pak také fakt, že se Ishiguro sice narodil v Japonsku, ale od šesti let žijě v Británii, prošel tamním školstvím a píše anglicky.

Ishigurův podmanivý svět

Většina jeho knih se také odehrává na anglické půdě. I když už název knihy Malíř pomíjivého světa z roku 1986 odkazuje na japonské souostroví.

Ale to jsou vybočení vlastně okrajová a autorů netvořících v rodném jazyce známe víc, kupříkladu Salmana Rushdieho. Jehož dílo bývá s Ishigurovým občas jmenováno jedním dechem, protože oba rádi užívají fantaskní literární prostředky.

Ondřej Konrád

Jak už bylo řečeno, pět románů letošního držitele Nobelovy ceny za literaturu čeští čtenáři znají a jde o autora vyhledávaného, všechny jeho knihy v češtině jsou rozebrané.

A s Ishigurovým podmanivým světem se setkali i mnozí, i když jej nečetli, protože podle už zmíněného Soumraku dne vznikl výtečný film s Anthonym Hopkinsem a Emmou Thompsonovou, nominovaný na osm Oskarů. A uvedený v české distribuci a dohledatelný na DVD.

Ideální úvod k četbě Ishigurových románů, které čtenářům přinášejí silné zážitky. Proti letošnímu výběru Švédské akademie opravdu není co namítat.

Spustit audio