Ondřej Konrád: Korupční kauzy v České republice

23. září 2010

Vládní koalice, zvlášť pokud jsou ve sněmovně pevné, což je český současný případ, obyčejně nerady připouštějí, aby se na parlamentní půdě projednávaly nějaké choulostivé kauzy z popudu opozice, která se o to ovšem vždy pokouší, neboť jde o celkem levné náboje do rozsáhlých politických přestřelek, ve kterých automaticky ti, kdo jsou právě u moci, působí podezřele, zatímco ti druzí vypadají naopak hezky a spravedlivě.

Krátce před volbami se tak vládnoucímu uskupení do rozpravy, ve které se semele kde co, nechce samozřejmě vůbec. A tak není příliš překvapivé, že dnes koaliční poslanci hladce zamítli program mimořádné schůze k nedávno zveřejněné kauze, ze které vyplývá, že vysocí činitelé ministerstva obrany žádali provizi za nákup minometů, konkrétně dnes už bývalý náměstek Jaroslav Kopřiva, ten hledal cestu, jak zařídit objednávku minometů bez výběrového řízení. Sociální demokraté a komunisté žádali mimo jiné také ustavení parlamentní vyšetřovací komise k praktikám ministerstva, ale vládní strany jsou ovšem proti.

A během dvouhodinového rokování upozorňovaly, že ČSSD zase byla u moci v době, kdy se schvaloval rovněž podezřelý nákup stíhaček gripen a má tedy příslovečné máslo na hlavě. Premiér Nečas kupříkladu v dolní komoře dnes řekl, že se problémy kolem ministerstva obrany táhnou do minulosti a 75% všech zakázek pro armády bylo v době vlády sociálních demokratů uskutečněno bez jakéhokoliv výběrového řízení. Připomeňme, že případ s minomety finské společnosti Patria, který odhalil po několikaměsíčním sledování náměstka Kopřivy a lobbyistů deník Mladá fronta DNES a převzaly ho pak ostatní média, měl být propojen se slovenským ministerstvem obrany. A z české strany v něm figuroval lobbyista Josef Jindra. Podle zjištění novinářů navrhující vyfakturovat provizní a tedy korupční procenta, cituji,"jako nějakou sportovní akci".

V prvé fázi mělo jít o asi půlmiliardový obchod, ve druhém stádiu pak už třímiliardový. A účastí slovenské strany by podle směrnic Evropské unie nebylo nutné vypisovat tender. Bezprostředně po publikování kauzy ministr obrany Alexandr Vondra náměstka Kopřivu, kterého zdědil po předcházející vládě, Kopřiva ostatně ale na ministerstvu působil už léta, propustil z funkce a vyhlašoval,že je připraven resort od minulých praktik očistit. Což mu ale poněkud komplikuje nařčení, že se sám, coby vicepremiér v Topolánkově kabinetu přimlouval za jiný podivný nákup, totiž rakouských obrněných transportérů Pandur. Vondra nicméně není podezřelý, že by v zakázce přímo figuroval. K vyšetřování korupce při nákupu Pandurů už mimo jiné byl ustaven česko-rakouský speciální tým a slovenská policie začala zase už sama od sebe pátrat v případu minometů. A očekává se i vyšetřování ve Finsku.

Mimochodem akce s minomety byla před parlamentními volbami v Česku i na Slovensku pozastavena a aktéři vyčkávali, až jak se vyvine politická situace v obou zemích. Nu a šetří se samozřejmě i na české straně. Policii dává před parlamentní komisí přednost ministr Vondra a také premiér. Ostatně oba vědí, stejně jako široká veřejnost, že zvláštní sněmovní komise prozatím nikdy nic podstatného nezjistily a jejich mnohaměsíčním jednáním a slyšením se vyšetřované případy pouze pomalu, ale jistě odsouvaly do zapomenutí.

Dodejme ovšem také, že ani policejní vyšetřovatelé neměli v minulosti s korupčními případy úspěchy. Dost možná jim v tom ovšem bránili sami politikové. Uvidíme, jak tomu bude poté, co se politická mapa v Česku do značné míry proměnila a kdy se vládní strany tváří, že budou proti úplatkářství skutečně bojovat. Doposud končívalo odhodlané protikorupční tažení poměrně krátce po volebních slibech. Pokud by nynější koalice byla důslednější, veřejnost by to bezpochyby kvitovala.

V časech, kdy kupříkladu odboráři poukazují na to, že v neprůhledných tendrech mizí obrovské částky, které šetřícímu státu pak scházejí, by důkaz skutečného zápolení s úplatkářstvím znamenal pro vládu jednoznačné body. I když samozřejmě bude nyní záležet hlavně na tom, zda se policie dostane k přesvědčivým důkazům. I kdyby se jí to kupříkladu v kauze s minomety přece jen nepodařilo, pozitivní by bylo alespoň zjištění, že vyšetřovatelům tentokrát nikdo neházel klacky pod nohy.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.