Ondřej Konrád: Kolem Turecka zatím opatrně
Vzhledem k minimu věrohodných informací se během noci z pátku na sobotu v mimořádném vysílání České televize vyjadřovali k průběhu pokusu o státní převrat v Turecku čeští politikové střízlivě.
Například ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek i ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček, doprovázející hlavu českého státu na summitu skupiny evropských a asijských zemí v mongolské metropoli, se nemohli pouštět do žádných spekulací. A podobně jako další zahraniční činitelé zdůrazňovali, že turecký prezident i vláda jsou u moci na základě výsledků voleb a vojenský převrat do demokracie nepatří.
I připomínat, že stabilita v Turecku je žádoucí jak proto, že jde o členský stát NATO a i kvůli tomu, že Turecko je pro Evropskou unii důležité kvůli jarním dohodám, díky nimž je do značné míry uzavřena takřečená balkánská migrantská trasa. A ovšem také poznamenávat, že případná změna režimu je vnitřní věcí Turecka, do níž nemůže nikdo zvenčí zasahovat.
Po rychlém zhroucení puče ovšem nastala zcela jiná situace – davy v ulicích posílený prezident Erdogan a vláda zahájili už během soboty rozsáhlé zatýkání a čistky v armádě, policii i justici. A začalo se ihned hovořit o obnovení trestu smrti. Jehož znovuzavedení je ovšem v rozporu s členstvím v Evropské unii, o které Turecko dlouhodobě usiluje, právě proto hrdelní trest roku 2004 zrušilo. A dohodami o řešení migrační krize se mu dveře do společenství konečně lehce pootevřely.
Situace je tedy diplomaticky choulostivá. Na jedné straně mohou čeští politikové vyjadřovat uspokojení, že v Turecku zůstaly u moci legitimní síly. Na straně druhé je ovšem široké vyřizování vnitřních účtů evidentně nad rámcem trestání samotných pučistů. A leccos ukazuje na prezidentovo rozhodnutí moc co nejpevněji utužit.
Naděje, že Turecko zůstane demokratické
Víme také z nedávné minulosti, že se nerozpakuje zasahovat proti opozici i svobodě slova. Lepit nyní nálepky sympatizanty pučistů na takřka kohokoliv, lze v emotivní atmosféře velmi snadno. Ale opět – Evropa Turecko potřebuje, a tak se spíš jen chodí kolem příslovečné horké kaše.
Což se týká i tuzemské politické reprezentace. Ostřejší vyjádření si může dovolit vlastně jen opozice. Předsedové ODS a KSČM už také mluví o pozastavení vízové liberalizace a přístupových rozhovorů s Tureckem. Zatímco ti, pro které jsou turečtí představitelé chtěj nechtěj partnery, především premiér a ministr zahraničních věcí, si zatím počínají spíš obezřele.
A nezbývá jim než doufat, že turecký suverén Erdogan sice nechává své sympatizanty skandovat „Chceme trest smrti“, a je ochoten na toto téma otevřít diskusi v parlamentu, ale dál nepůjde. A především se bude snažit využít obecnou náladu k prosazení změn ústavy, skýtající mu větší pravomoci.
Z českých ministrů doposud jen vicepremiér a šéf strany lidové Pavel Bělobrádek vyjádřil znepokojení: zjevně předem připravený seznam téměř tří tisíc soudců, jichž se turecký prezident zbavil, masové čistky a volání po trestu smrti podle něho neukazují na právní stát.
Zdrženlivý je i prezident Zeman, který si přitom ohledně Turecka obvykle nebere servítky. Koncem minulého roku způsobil pozdvižení slovy o tom, že se Turecko někdy chová jako spojenec Islámského státu a že je proti jeho vstupu do Evropské unie. Před nedávnem pak vyzval české zákonodárce, aby podobně jako jejich němečtí kolegové odsoudili Turecko za arménskou genocidu před více než sto lety.
Nyní i on jen vyjadřuje naději, že nedojde k dalšímu krveprolévání a Turecko zůstane demokratickou zemí. V tom, dodejme na závěr, není v České republice zcela jistě sám. Ale realita může být poměrně brzy jiná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.