Ondřej Konrád: Kauza na hlavu (Ústavnímu soudu)

14. srpen 2018

„Není moje povaha, abych někoho vyhazoval na dlažbu.“ Řekl před dvěma týdny konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport.

A domluvil se se zástupci družstva Svatopluk, že se lidé z domů v Horoměřicích nebudou muset prakticky ihned vystěhovat, a uvidí se, co se bude dít. A dodal: tento postoj není výsledkem nižádného tlaku.

Petr Hartman: Kauza H-System a nelidskost soudního systému

Milena Drdácká v Horoměřicích. Klienti H-Systemu se po krachu společnosti sdružili do družstva Svatopluk, teď by měli podle soudu své domy vyklidit

Prezident republiky je vrchním velitelem ozbrojených sil. Přesto nikdo od něj neočekává, že by přímo velel armádě.

Jenomže tlak nastal a veliký. Však než se rozpoutal, správce ochotu ke vstřícnosti neprojevoval. Aspoň tedy viditelně. Jenomže potom si ze studánky dobré vůle a soucítění pomyslně přihnula široká garnitura politiků všech názorů a idejí, nejvyššími ústavními činiteli počínaje.

Přičemž se premiér delegoval do role mediátora debaty družstva se správcem, a prezident dokonce vyjádřil pochybnost nad kvalitou a lidskostí našeho soudního systému. Kdo by se pak divil, že briskně došlo k poněkud laskavější dohodě?

Víc než tři oříšky pro Šalamouna

Která je ovšem jen provizoriem, přesněji odkladem. A nalézt všeobecně spravedlivé řešení bude oříškem, na kterém by si vylámal zuby Šalamoun. Předsedu nejvyššího soudu Šámala napadlo, že by v rámci odškodnění pro všechny někdejší klienty H-Systemu měl za ty horoměřické zaplatit stát. A nechat je samozřejmě spánembohem dál bydlet.

Petr Hartman: Klienti H-Systemu si u soudu ověřili, že za chyby se platí

Předseda senátu Nejvyššího soudu Zdeněk Krčmář v Brně k rozhodnutí ve sporu konkursního správce Josefa Monsporta a Stavebního bytového družstva Svatopluk (klienti H-Systemu)

Za chybné rozhodnutí se platí. Na vlastní kůži si to mohli ověřit klienti zkrachovalého H-Systemu.

To vypadá sice pěkně. Pravda, oni sice kdysi rozestavěné domy dokončili ´na vlastní triko´, což vlastně neměli. Ale zase jim to nikdo přece natvrdo nezakázal. Na to však namítá premiér, že by to bylo nespravedlivé vůči lidem podvedeným a neodškodněným v jiných kauzách. Dodejme: k jejich smůle ne tak viditelných.

Další varianta hovoří o tom, že horoměřičtí byty odkoupí. Jenomže to už tu bylo a krachlo na tom, že konkursní správce odmítl akceptovat relativně nízkou nabídku Svatopluku. A snadno mohl argumentovat tím, že by tak poškodil ty, kteří se druhdy do agilní dostavby nepustili a jsou tedy na tom vlastně ještě hůř.

Prezidentský termín

Lidé z Horoměřic by tedy tentokrát museli nabídnout víc. Což, říkají, nemají. Takže by přece jen došlo na dorovnávku státem? Neférovou? Jednomu jde z toho hlava kolem.

Ondřej Konrád

A lámat si ji budou Ústavní soudci, k nimž byla v pondělí odeslána stížnost proti verdiktu Nejvyššího soudu o vyklizení bytů. A jde jednak o ´odklad vykonatelnosti  verdiktu´, a pak také, jak říká zástupce družstva Junek, o to, že „soud projeví lidskost“. Užití téhož slova jako prezident nebude náhodné.

Ústavní soudci jsou nesporně lidští a spravedliví se snaží být všemi silami. Uvidíme, ale jestli jich budou mít dost i na tak zamotanou, nešťastnou a navíc před volbami politiky rozdmychanou kauzu. 

Spustit audio