Ondřej Konrád: Dozvuky sporu o policejní reorganizaci

8. srpen 2017

Před rokem v tuto dobu už zvolna uhasínal spor hlavních vládních stran o reorganizaci policie, podle hnutí ANO policejním prezidiem spadajícím pod sociálně demokratického ministra uspěchanou, nepřipravenou a – to hlavně – čistě účelovou, neboť jejím skrytým a zároveň hlavním cílem měla být likvidace Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, a tedy i odstavení jejího šéfa plukovníka Šlachty, který údajně svou činností vadil některým osobám buď přímo v politice působícím, anebo s ní nějak propojeným.

Konkrétní jména sice většinou nepadala, ale dalo se domyslet, že Andrej Babiš a jeho spolupracovníci kupříkladu narážejí na olomouckou kauzu Vidkun, dotýkající se sociálnědemokratického hejtmana Rozbořila, a ovšem i lidí z vyšších pater policejních struktur. A tak mohl být zájem zrušit Šlachtův ÚOOZ veden z více stran.

V celé při ovšem tahala za příslovečný delší konec ČSSD a hnutí ANO, když přes vyhrůžky neodešlo z koalice, nezbylo než se smířit s novou realitou v podobě Národní centrály proti organizovanému zločinu, slučující ÚOOZ a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality, čili ÚOKFK.

Nařčení policejního prezidenta

To dělalo potíže jak Šlachtovi, jenž záhy zcela opustil policejní řady, tak i jeho někdejšímu podřízenému z ostravské expozitury Jiřímu Komárkovi, který ve vysílání České televize nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací“ v souvislosti právě s případem Vidkun, neboť podle Komárka měla z telefonu nacházejícím se v Tuhého rodinném okruhu vyjít sms varující jistého moravského podnikatele před chystaným zásahem policejních vyšetřovatelů.

Věc se dodatečně řešila (i na půdě sněmovní vyšetřovací komise k policejní reorganizaci), ale veřejnost jasno doposud nemá. Ostatně celá kauza Vidkun, rozpoutaná před skoro dvěma lety, je také doposud v zahaleném stádiu.

Rovněž Komárek od policie odešel, ale Generální inspekce bezpečnostních sborů ho na jaře obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby. Údajně mu hrozí až pětileté vězení. Za pouhý výrok, jakkoliv nestandardní a zřejmě nedoložený, by to ovšem bylo příliš.

Co bude po volbách?

A tak dost možná jde i o jinou variantu případného trestu, totiž zákaz činnosti u policie. Do ní by se totiž mohl za určité povolební konstelace Komárek vrátit, neboť není vyloučený návrat Roberta Šlachty, nyní náměstka Celní správy spadající pod ministerstvo financí. Pokud tedy hnutí ANO bude sestavovat v roli hegemona vládu a ujme se ministerstva vnitra.

Pak by ostatně mohlo lehce a rychle dojít k lecjakému vyřizování účtů v nejvyšších policejních patrech. Vyšachování nepříjemného Komárka soudním výrokem by ovšem nic podstatnějšího neřešilo.

Spustit audio