Ondřej Konrád: Další kauzu Nečasových kritizovaná soudkyně nechce

11. srpen 2016

Když se v červenci ukázalo, že elektronický systém Obvodního soudu pro Prahu 1 určil pro kauzu údajného uplácení tří někdejších poslanců ODS a daňových úniků soudkyni Helenu Královou, vyhlíželo to skoro jako zlomyslnost osudu.

Jde totiž o případ, ve kterém jsou obžalováni expremiér Petr Nečas, jeho manželka Jana (plus bývalý náměstek jednoho z oněch poslanců v době, kdy byl ministrem zemědělství), a soudkyně Králová už podvakrát vynesla osvobozující verdikt v jiné a obecně známé kauze, v níž je obviněnou nynější paní Nečasová.

Kauza sledování Nečasovy manželky

Jde o sledování prvé Nečasovy manželky, jíž si měla „objednat“ tehdy ještě Jana Nagyová, šéfová premiérovy kanceláře, u tří vysokých funkcionářů vojenské rozvědky. K tomu samozřejmě nemohla mít oprávnění a důstojníci jí to měli slušně, nicméně pevně vysvětlit.

Ve zkratce budiž řečeno, že soudkyně Králová nejprve v neveřejném řízení odkázala věc zpravodajců do kompetence ministerstva obrany a udělila podmíněný trest Nagyové –Nečasové, pak ale podvakrát v řízeních veřejných vynesla plně osvobozující verdikt, ačkoli její argumentaci mezitím odvolací senát lidově řečeno „rozmetal“.

Nyní měla na stole kauzu číslo dvě, totiž obvinění Petra Nečase z toho, že třem poslancům, kteří hrozili, že nechají padnout jeho vládu (šlo o balíček daňových zákonů, s nímž premiér spojil na podzim 2012 otázku důvěry kabinetu), nabídl lukrativní posty, pokud se vzdají mandátů. A v tom mu měla výrazně pomáhat budoucí choť, jíž žalobci viní také z přijetí nezdaněných exkluzivních darů.

Expremiér Petr Nečas (archivní foto)

Návrat případu „trafik“

Případ takzvaných „trafik“, před třemi lety uzavřený Nejvyšším soudem, který pochopil ve značné šíři pojem imunity, byť uznal, že šlo o neetické chování, se tudíž vrátil nazpět. Jak známo, nad otázkou onoho „politického obchodu“ se vede dlouhodobá diskuse.

Podle jedné strany sporu šlo o nepřijatelnou korupci, podle druhé v žádném případě. A vášnivá debata by zřejmě neutichla, ať by byl nález soudu jakýkoli. I proto je šťastné, že o případu podle všeho přece jen nebude rozhodovat Helena Králová. Předala totiž kauzu Městskému soudu v Praze. Blížící se řízení se tím oddálí a uvidíme také, s jakými námitkami ještě přijdou obhájci. Ale paní soudkyně patrně nahlédla, že by už raději neměla figurovat v jakékoli další věci spojené s manžely Nečasovými.

Dost na tom, že musí čekat také od druhého odvolacího soudu ve „sledovací kauze “ podobně zdrcující kritiku, jaké se jí už dostalo. Možná nakonec najde způsob, jak se vyvázat i z třetího kola tohoto případu. I když to, pokud se soudce neoznačí za podjatého, není vůbec jednoduché. Pro soudkyni, která dle názoru řady význačných osob z justice obecné důvěře této oblasti dvěma záhadně osvobozujícími verdikty zrovna neposloužila, by to však bylo, řečeno soudcovským termínem, „osvobozující“.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.