Ondřej Houska: Rakev s evropskou vlajkou. Rozloučení s Helmutem Kohlem

30. červen 2017

Kohlova rakev bude ve Štrasburku zahalená v evropské vlajce. Bude to od začátku až do konce evropský, nikoliv německý obřad. Kohl sám sebe vnímal jako oddaného zastánce Evropské unie.

Málokterý politik udělal víc pro německo-francouzské usmíření a pro evropskou integraci. Tu Kohl spojil se sjednocením Německa. Nebyl žádným velkým vizionářem nebo intelektuálem, ale dokázal využít příležitost.

Ta se naskytla po pádu Berlínské zdi a sovětského komunistického bloku v roce 1989. Kohl ale musel překonat zásadní nedůvěru prakticky všech zemí, od těch menších až po velmoci. Měly obavu ze síly jednotného Německa.

Helmut Kohl

Kohl věděl, co je třeba, aby se Němci, rozdělení do demokratické Spolkové republiky Německo a komunistické Německé demokratické republiky, mohli sjednotit. Německou sílu bylo nutné obrousit v rámci těsnějšího evropského svazku. Jeho ztělesněním byl vznik společné měny euro.

Nejlepší Evropa, jaká kdy existovala

Dnes můžeme oprávněně poukazovat na to, že z ekonomického hlediska má eurozóna řadu trhlin. Ale neměli bychom zapomínat na kontext, ve kterém vznikla. Plány na vytvoření jednotné evropské měny jsou staršího data, pokud by ale Kohl s koncem německé marky a zavedením eura nesouhlasil, mohlo to vyvolat řadu rozbrojů.

Význam marky dával Německu obrovskou finanční a hospodářskou sílu, které se musely ostatní země, nejen Francie, přizpůsobovat. Po sjednocení Německa by byl tento německý vliv ještě větší.

Bývalý německý spolkový kancléř Helmut Kohl při otevírání Brandenburské brány v Berlíně 22. 12. 1989

Kohl před třemi lety vydal knihu, ve které tvrdě kritizoval své nástupce na čele Německa, kteří podle něj rozmělnili pevná pravidla, která byla dohodnuta při vzniku eurozóny. Myšlenka eura jako taková ale podle něj byla naprosto správná.

Kohl je tak dnes vnímán jednak jako kancléř-sjednotitel Německa, jednak jako velký Evropan. Nad jeho rakví v Evropském parlamentu zítra promluví lídři hlavních institucí Evropské unie, bývalý americký prezident Bill Clinton, ruský premiér Dmitrij Medvěděv, německá kancléřka Angela Merkelová nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Poté bude rakev odvezena k pohřbu do Německa, do nedalekého města Špýr.

Helmuth Kohl „ve správný okamžik udělal to správné,“ napsal v jeho nekrologu deník Süddeutsche Zeitung. Výsledkem je Evropa, která, podle deníku, „je navzdory uprchlické krizi, nejistotám ohledně eura a rozdílům mezi regiony tou nejlepší Evropou, jaká kdy existovala.“

autor: oho
Spustit audio