Omezení svobody panoramatu je eurokachna, ujišťuje europoslanec Svoboda

3. červenec 2015

Brusel zaskočil veřejnost novým návrhem. Na zasedání výboru Evropského parlamentu pro právní záležitosti byla v polovině června přijata změna autorského práva, která v celé Evropě navrhuje zrušit svobodu panoramatu.

Kdo bude smět fotografovat v ulicích měst? Mne si ruce profesionální fotografická lobby?

„Evropský parlament nic omezovat nebude,“ ujistil v pořadu Pro a proti europoslanec za KDU-ČSL a člen výboru pro právní záležitosti Pavel Svoboda.

Podle něj žádný legislativní proces neprobíhá. „Šlo o diskuzi na okraji jedné zprávy týkající se autorského práva, ale žádný zákaz se v Bruselu nepřipravuje.“

„Zatím jsme se dohodli na tom, že pokud by takový legislativní proces začal, tak by se linie jednání mohla pohybovat někde mezi komerčním a nekomerčním využitím,“ dodal europoslanec.

Ten zopakoval, že se žádná legislativní úprava svobody panoramatu se nepřipravuje. „U nás je bez souhlasu v této oblasti dovoleno všechno, ale třeba ve Francii, v Belgii, v Itálii není dovoleno takřka nic.“


Svoboda: „O žádný zákaz se prostě nejedná. Je to eurokachna, kterou způsobili Zelení a Piráti, vyděsili desetitisíce lidí a nesou za to zodpovědnost… Kampaň Zelených a Pirátů, která říká, že od července bude omezeno fotografování panoramatu, je lživá… V červenci k žádnému zákazu nedojde a lidé mohou být klidní. Navíc v rámci této kampaně nebylo zdůrazněno, že by se jednalo pouze o autorsko-právně chráněné domy nebo sochy.“

Právník a zastupitel z Pirátské strany Jakub Michálek má opačné informace.


Michálek: „Nikdo žádnou kampaň nevede, nikdo z Pirátů nic takového neříkal, my jen upozorňujeme na to, že zpráva Evropského parlamentu říká naprosto jednoznačně, že usiluje o omezení svobody panoramatu v celé Evropské unii. To je pozměňovací návrh, pro který jste vy hlasoval, a Evropská komise k výsledku hlasování bude přihlížet.“

„Zpráva Evropského parlamentu, která se v právním výboru připravuje, říká v podstatě jednoznačně, že se má omezit svoboda panoramatu pro komerční užití. Před námi je teď legislativní proces, ve kterém se bude rozhodovat, jak to ve výsledku bude,“ upřesnil.

Michálek zpochybnil Svobodovy zamítavé reakce o právní úpravě svobody panoramatu.

„Pak se musím ptát, proč Evropská komise přibližně před rokem vyhlásila rozsáhlé konzultace, do kterých přišlo desetisíce připomínek od lidí z celé Evropské unie, v nichž se diskutovaly i výjimky z autorského práva?“

Svou připomínku Evropské komisi poslal i sám Michálek, jak sám potvrdil.

„Evropská komise deklarovala jasně svůj záměr, že chce reformovat autorské právo, a samozřejmě k čemu jinému by měla více přihlížet, než ke stanovisku Evropského parlamentu, ve kterém jste vy pro tento návrh hlasoval,“ adresoval europoslanci své výtky Jakub Michálek.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio