Olympijský výbor se v kauze tenistky Pcheng Šuaj zachoval oportunisticky, míní sinoložka Lomová

23. listopad 2021

Ženská tenisová asociace se obává o bezpečí čínské tenistky Pcheng Šuaj. Ta na počátku listopadu napsala, že ji bývalý čínský vicepremiér přinutil k sexu. Od té doby nebyla sportovkyně vidět na veřejnosti. Je na místě pořádat zimní olympijské hry v Pekingu, který využije událost pro zlepšení své pověsti, nebo je třeba zde odhlédnout od politiky?

„Hry byly Pekingu přiděleny v době, kdy víc měst nemělo zájem,“ vysvětluje v Pro a proti bývalý místopředseda Českého olympijského výboru a historik olympismu z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy František Kolář.

Pořádat zimní olympiádu v oblasti, kde nesněží a je chronický nedostatek vody, je ekologické barbarství.
Olgy Lomová

Sinoložka Olga Lomová z Katedry sinologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy připomíná, že olympijské hry využívá vedení komunistické Číny výhradně jako politický nástroj. „A pořádat zimní olympiádu v oblasti, kde nesněží a je chronický nedostatek vody, je ekologické barbarství.“

Hry jsou skoro za dveřmi a zrušit je? To je nepředstavitelné.
František Kolář

Situace kolem tenistky jen ukazuje, jaká situace v Číně doopravdy je, dodává sinoložka. „Potvrzuje to, jak je strašně oportunistické od předsedy Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha, že se tváří, že je všechno po jednom videohovoru v pořádku a záležitost je vyřešena, protože s ní promluvil.“

Nic jiného nezbývá?

Kolář se sinoložkou víceméně souhlasí. „Ale vlastně už nic jiného nezbývá, protože hry jsou skoro za dveřmi. Zrušit je už je nepředstavitelné. Odložení her v Tokiu, které pak probíhaly bez diváků, byla degradace celého podniku, kterým olympijské hry jsou.“

Čtěte také

Perspektiva čínského politického zřízení je odlišná než ta naše. „A klade si jiné otázky. Vedení čínské komunistické strany stojí především o to, aby se hry konaly. Ale právě teď má Mezinárodní olympijský výbor úžasný nástroj, aby čínskou vládu přitlačil minimálně k propuštění Pcheng Šuaj,“ vidí příležitost v celé kauze Olga Lomová.

„Idea olympijských her je spojena se lidskými právy, ta by se měla proto prosazovat i v rámci čínské společnosti. Jestli tomu tak bude, závisí na jejich vládě. Ale konání her v Číně je nepřijatelné už jen z hlediska Olympijské charty, ovšem realita je bohužel jiná než to, co si lidé přejí,“ doplňuje sinoložka.  

Celé Pro a proti Lukáše Matošky najdete v audiozáznamu.

Spustit audio

Související