Olympijské reminiscence

Zimní olympiáda je v plném proudu a nad politickými komentáři začíná převažovat hodnocení sportovních výkonů. Ostré výhrady k Putinově výkladní skříni však neutichají.

Protesty ruských politiků, státních médií i řady ruských sportovců vyvolal komentář satirika a spisovatele Viktora Šenderoviče, který na webových stránkách rozhlasové stanice Echo Moskvy nepřímo přirovnal zimní olympiádu v Soči k olympijským hrám z roku 1936 v nacistickém Berlíně.

Šenderovič komentoval úspěch mladičké ruské krasobruslařky Julije Lipnické, která o víkendu v soutěži družstev suverénně ovládla krátký program i volnou jízdu. Její vítězství přirovnal k triumfu německého koulaře Hanse Woellkeho, který v Berlíně v roce 1936 vybojoval zlatou medaili pro hitlerovské Německo.

„Velmi se mi to děvče líbí,“ napsal Šenderovič o Lipnické. „Kdybyste ale věděli, jak se Berlíňanům líbil v létě 1936 vrhač koulí Hans Woellke, symbolizující mladost nového Německa,“ pokračoval. „Cosi nám brání obdivovat jeho vítězství. Součástí ceny za tento sportovní úspěch byly Dachau, Coventry, Sobibor i Leningrad. Nebyla to jistě vina Hanse, ale tak nějak k tomu přispěl,“ uvedl autor komentáře s odkazem na dějiště nacistických válečných zvěrstev.

V dolní komoře ruského parlamentu vyvolal jeho komentář bouři nevole. Do čela kritiků se postavil vlivný šéf parlamentní frakce hlavní kremelské strany Jednotné Rusko Vladimir Vasiljev. A hned vyzval rozhlasovou stanici Echo Moskvy, aby se za Šenderovičovy údajně fašistické výroky omluvila.

„Společnost nepromíjí urážky veteránů války ani těch, kdo se už sami bránit nemohou,“ cituje list Kommersant poslance. Komunisté v parlamentu žádají zpřísněný dozor nad médii, ke kritice se připojila i řada ruských sportovců, například bývalá reprezentační bobistka Irina Skvorcovová.

Rozhlasová stanice se ale za kritizovaný komentář omluvit nehodlá, pokání nechystá ani sám Šenderovič. „Můj text obsahuje jasný názor, žádné veterány neurážím,“ prohlásil. Šéfredaktor Echa Moskvy Alexej Venediktov konstatoval, že komentář z blogu může odstranit jen sám autor, rozhlasová stanice nic takového udělat nehodlá.

Šenderovič se v komentáři o vztahu sportu a politiky zmínil rovněž o okupaci Československa v roce 1968. „Bylo v té době možné fandit Michajlovovi, Petrovovi, Charlamovovi?“ připomněl autor čtenářům slavné útočníky „sborné“, častého soupeře československé reprezentace.

„Bylo možné opomíjet, že legendární odchovanci líhně trenéra Tarasova jsou zároveň představiteli armády a státu, který právě okupoval Československo? Že hymna SSSR je pro Čechy tím, čím je pro nás nacistická hymnická píseň Horst-Wessel-Lied? Nikoli, ignorovat to možné nebylo,“ píše Šenderovič.

Zpracováno za zahraničního tisku.

autor: smi
Spustit audio