„Okupovali nás lidé naplnění zlem a nenávistí. A pak se stal zázrak!“ Obyvatelé Chersonu ale ještě vyhráno nemají

Sotva z obyvatel ukrajinského města Cherson spadla tíha devítiměsíční ruské okupace, ocitli se v hledáčku ruské armády z levého břehu Dněpru. Ve městě z původních více než tří set tisíc obyvatel zůstala necelá třetina.

Přijeli jsme do Chersonu. Město už částečně svítí, někde je ale úplná tma. Už odsud zmizely všechny ruské billboardy a vystřídaly je ukrajinské nápisy.

Čtěte také

Cherson se pomalu probouzí, ale nedá se říct, že do normálního života, protože všichni jsou stále šokovaní a traumatizovaní tím, co prožívali v uplynulých devíti měsících za dobu ruské okupace.

„Je složité o tom mluvit, protože to musíte zažít. Okupovali nás občané, nebo jak je mám nazvat, naplnění zlem a nenávistí. Byl to tak těžký čas, že ani nevím, co bych řekl,“ ohlíží se do minulosti vzdálené jen několik týdnů pastor zdejší protestantské církve Serhij Pavlovič.

Život ve strachu

Jeho kostel zůstal prakticky jediný, který ani v době okupace nepřerušil činnost a pravidelně se tu konaly bohoslužby. Dobrovolníci tu vařili jídlo pro všechny a rozdávali potravinové balíčky. Bylo jich ale čím dál tím méně, protože lidé odjížděli.

image00001_221206-154543_ara.jpeg

„Byli pod neustálým tlakem vojáků,“ doplňuje Serhij Pavlovič. Každá výprava do města byla cestou do neznáma. Na každé křižovatce čekaly kontroly dokladů, telefonů a výslechy.

„Na bohoslužbu přicházeli tajní z FSB, poslouchali moje kázání a pak se mnou vedli pohovory. To bylo hodně nepříjemné. Prohledávali naše budovy, jako ostatně všechny ostatní, ale přímé násilí nepoužili. Zato pastora a jeho syna z Kachovky někam odvezli a zabili. Proto jsme žili v neustálém strachu,“ líčí duchovní.

Přes noc se stal zázrak

Místní už pomalu přestali věřit, že se to změní. A pak – 11. listopadu – Rusové z Chersonu náhle zmizeli.

„Byl to zázrak, který jsme ani nepředpokládali. Ano, věřili jsme, že to jednou skončí, ale viděli jsme, že z Chersonu vybudovali svůj velmi silný opěrný bod s hlavním velitelstvím a vojenskou technikou včetně vrtulníků. Rusové se tady velmi dobře opevnili. Pak jsme se jednou probudili a Rusové byli pryč,“ popisuje Serhij Pavlovič.

„Body nezlomnosti“

Na náměstí v Chersonu vrčí generátory, které zajišťují vytápění a elektřinu ve stanech – „bodech nezlomnosti“ , kam se lidé mohou přijít ohřát, pokud doma nemohou topit. Většina lidí sem ale přichází, aby si vyřídili záležitosti přes internet. Ten ještě v mnoha částech města nefunguje nebo je slabý a nestabilní.

„Zatím bohužel nedokážeme zajistit mobilní spojení po celém městě, asi 40 procent domácností je bez signálu. Je hlavně v centru, a to díky systému Starlink. Pracujeme na opravě pevné sítě internetu, což ale nejde hned,“ popisuje šéfová vojensko-civilní správy Chersonu Halina Luhová.

image00006_221206-154543_ara.jpeg

Denně pod palbou

Minulý týden se podařilo obnovit dodávky vody a tepla prakticky do všech městských obvodů. V příměstských oblastech je ale infrastruktura kvůli neustálému ostřelování silně poškozená. „Energetici pracují 24 hodin denně, sedm dní v týdnu,“ ujišťuje Halina Luhová, že dělají vše pro to, aby se i k obyvatelům žijícím na okraji města dostala brzy voda a teplo.

Příbřežní části Chersonu jsou denně ostřelované. Na tamní karanténní ostrov jsme přijeli krátce po raketovém útoku. Střela dopadla v blízkosti benzinové stanice, rezervoáry ale naštěstí zasaženy nebyly, na rozdíl od průmyslového objektu hned vedle. Kouř z něj bude stoupat nejspíš ještě několik hodin.

autoři: Martin Dorazín , and
Spustit audio

Související