Okřídlený drak z podzemí

3. březen 2014

Roztoči nemusí vypadat jen jako klíšťata nebo čmelíci - nově popsaný druh má červovité tělo a s trochou fantazie připomíná mikroskopickou verzi čínského okřídleného draka.

Roztoči jsou největší a nejrozmanitější skupinou pavoukovců. Postgraduálního studenta Ohijské státní univerzity Samuela Boltona na nich fascinuje především to, jak komplexní mohou být při zachování skutečně miniaturních rozměrů. Přesně takový je i nový - a velmi neobvyklý - rod a druh, který se mu podařilo objevit přímo v univerzitním kampusu. Roztoč, který dostal latinské jméno Osperalycus tenerphagus, měří jen 600 mikrometrů, je tedy stejně velký jako některé jednobuněčné organismy.

Pro roztoče typicky oválné tělo bychom u něj nenašli: na první pohled vypadá jako červ a červovitými pohyby se také pohybuje. Jeho dlouhé tělo s malou hlavou a uprostřed umístěnými končetinami také připomíná okřídlené draky z čínské mytologie.

Roztoč Osperalycus tenerphagus patří do asi 400 milionů let staré čeledi Nematalycidae z řádu sametkovců (Prostigmata). V rámci ní je celosvětově teprve pátým popsaným druhem. Pro tuto čeleď je typický výskyt v písčitých půdách, Samuel Boltin však svého roztoče objevil v jemné jílovité půdě z ulice, která se nachází hned naproti jeho laboratoři. První stopou k objevu byly chlupy (odborně nazývané setae), které vyrůstají z pokožky roztočů a pomáhají jim při pohybu v půdě. Jejich rozmístění totiž neodpovídalo žádnému popsanému druhu.

Roztoč Osperalycus tenerphagus

O rok později přišlo další překvapení. Univerzita získala skenovací elektronový mikroskop, který pracuje při nízkých teplotách (low-temperature scanning electron microscope) a na rozdíl od obyčejného elektronového mikroskopu nevyžaduje vakuum, které by roztoče rozdrtilo. Samuel Bolton tak mohl zmrazit čerstvě odchycené exempláře v tekutém dusíku a pořídit detailní snímky jejich těl. Na nich se ukázalo, že roztoč má velmi neobvyklé ústní ústrojí, jehož součástí je jakási kapsa. Bolton se domnívá, že slouží podobně jako louskáček na ořechy: roztoč pohltí nějaký mikroorganismus a zafixuje jej v kapse. Poté jej propíchne vnitřními „kleštičkami“ a vysaje obsah jeho těla.

Zdroj: Ohio State University, Journal of Natural History

autor: Tvůrčí skupina popularizace vědy
Spustit audio