Ohrožují invazní rostliny naši přírodu?

16. srpen 2014

Invaze vetřelců. 16. srpna

Vědeckofantastické romány a filmy jsou plné invazí mimozemských vetřelců. Žádný podobný vpád jsme naštěstí nezažili, přesto jsme svědky jiných invazí a s vetřelci máme své osobní zkušenosti.

Invazní rostliny jsou jedním z mála témat, kterými se botanika dostává na první stránky novin. O bolševníku velkolepém nebo netýkavce žláznaté, které v některých regionech doslova zaplavily krajinu, tak slyšel snad už opravdu každý. Ne každý ale zná rozdíl mezi rostlinou invazní a nepůvodní. Intenzivní pohyb lidí a zboží po celé naší planetě má výrazný vedlejší vliv na životní prostředí: šíření nepůvodních druhů. Ne všechny jsou ale nebezpečné a někteří vetřelci už natolik zdomácněli, že je často považujeme za původní. Rostlinné a živočišné invaze budou hlavním tématem Cestopisu přírody s prof. Jaroslavem Petrem.

Moderuje Tamara Urválková.

Své názory, náměty a dotazy pro jednotlivé osobnosti zasílejte na leonardo@rozhlas.cz s předmětem Leonardo Plus.

autoři: Jaroslav Petr , Tamara Kocourková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.