Odvykání kouření? Když to budete zkoušet sami, je procento úspěšnosti malé, říká adiktolog

11. leden 2023

„Závislost na nikotinu může být fyzického i psychického rázu a genetické vlohy jsou u člověka, stejně jako u ostatních zvířat, v nějaké predispozici. Třeba na to, jak rychle dokážeme nikotin metabolizovat nebo kolik máme receptorů,“ popisuje adiktolog Ladislav Dékány z Národní linky pro odvykání. Je to tak velmi podobné jako u alkoholu, kdy někdo odbourává rychleji, někdo pomaleji. „Pokud si člověk řekne, že chce alespoň kouřit méně a ne úplně přestat, i to je nějaký úspěch.“

Problém podle adiktologa je, když se pokoušíte přestat kouřit sami.

„V případě, kdy člověk zkouší odvykat sám, je jeho úspěšnost zhruba tři až pět procent, navíc na několik pokusů. Je dokázáno, že v případě použití intervencí, ať už je to naše linka, kde poskytujeme rady a tipy, tak se úspěšnost procentuálně zvyšuje. V tu chvíli mluvíme o 30 až 40procentní úspěšnosti v roční abstinenci, kterou sledujeme.“

Čtěte také

Každá nevykouřená cigareta se podle adiktologa počítá. Čím delší je čas, kdy nekouříte, procenta úspěšnosti se samozřejmě snižují. „Ale stále je to víc, než když to člověk zkouší sám silou vůle.“

„Proto je tak důležité bavit se o motivaci. Pokud žádná není, dá se budovat a dál s ní pracovat. Pokud je, tak nepotřebujete vůli, protože jste motivovaní a odhodlaní.“

„Kouření je samozřejmě přímo spojeno s karcinomy plic, ale víc lidí umírá na kardiovaskulární onemocnění. Protože rizikové nejsou jen všechny zplodiny z kouře, ale i samotný nikotin. Zvyšuje krevní tlak, způsobuje kornatění tepen apod.,“ vypočítává.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory, ptá se David Šťáhlavský.

autoři: David Šťáhlavský , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.