Odvolání ředitele ČEZu by bylo pro firmu ozdravnou změnou, myslí si bývalý člen dozorčí rady

25. červen 2018

Dozorčí rada společnosti ČEZ má po rekordně dlouhé valné hromadě nové členy. Po 14hodinovém jednání odchází z 12členného orgánu hned tři muži: předseda Václav Pačes (nominovaný vládou Bohuslava Sobotky), Petr Polák (dřívější Sobotkův poradce) a Robert Šťastný (nominant KDU-ČSL).

Šťastný prý s koncem svého působení v dozorčí radě počítal. „Mé čtyřleté funkční období by stejně o prázdninách skončilo,“ přiznává. „O mně se správně říká, že jsem nominantem KDU-ČSL, která už ve vládě není. Takže už nebyl ani zvykový důvod, proč bych měl v radě zůstat. U dalších dvou, odvolaných v polovině nebo dokonce na začátku funkčního období, ten důvod asi byl trochu jiný.“

Nové členy navrhlo ministerstvo financí, potažmo hnutí ANO. Je to Lubomír Lízal (bývalý člen bankovní rady ČNB), šéf odboru státního rozpočtu na ministerstvu financí Karel Tyll a Otakar Hora (bývalý viceprezident Komory auditorů ČR).

ČEZ jako akciovku zajímá jen výdělek, ale ochranu veřejných zájmů neřeší, kritizuje aktivista

Jaderná elektrárna Temelín

Valná hromada ČEZ přinesla změny v dozorčí radě této největší státní firmy. Změnily se nejen tváře, ale hlavně kontrola nad společností a s ní spojenou dostavbou bloků jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Pořád ale není jasné, kdo je zaplatí a kdo bude dodavatelem. Potřebujeme skutečně nové jaderné bloky?

Je člen dozorčí rady poltická, nebo odborná funkce? „Politická role končí zvolením, u mne v roce 2014,“ vysvětluje dnes už bývalý člen dozorčí rady ČEZu. „I kdybych nějaké noty od lidovců dostal, tak se jimi řídit nesmím. Vzhledem k novému zákonu o obchodních korporacích nesmí člen dozorčí rady dostávat žádné příkazy, a to od kohokoli. Bral jsem to tak, že jsem tam za někoho, kdo mne nominoval, a tomu musím dělat hlavně dobré jméno. Taky samozřejmě tak, abych se za své kroky nemusel sám stydět.“

Vztahy s ředitelem Benešem

Podle něj je to tak ale i u většiny dalších kandidátů, přes stranické nominace se totiž vybírají hlavně profesionálové a odborníci.

„Dozorčí rada byla v posledních čtyřech letech aktivnější a kritičtější než dřív. Třeba když se jednalo o zvolení nějakého člena představenstva, o motivačním způsobu odměňování managementu i větší transparentnosti odměňování nás samotných, tedy dozorčí rady,“ říká Šťastný, ale konkrétnější prý být nemůže.

Vztahy se samotným generálním ředitelem ČEZu Danielem Benešem pak hodnotí na profesionální úrovní, bez nějakého osobního nepřátelství.

Červená čísla nehrozí. A rozdělení společnosti nechystáme, ubezpečuje šéf ČEZ Daniel Beneš

03820300.jpeg

Společnosti ČEZ v posledních letech rostou ceny služeb, stoupají další poplatky a také spotřeba, firmě ale vytrvale klesají zisky. Může se stát, že ČEZ bude za pár let reportovat ztráty? „Ve srovnání s konkurenty si stojíme velmi dobře,“ ubezpečuje generální ředitel společnosti Daniel Beneš s tím, že nepředpokládá, že by hospodaření firmy v nejbližších letech spadlo do červených čísel.

Posílila se nějak Benešova pozice poté, co se postavil na pódium za znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana? „Jejich vztah bude jistě blízký, ale pozitivně jsem vnímal, že ne úplně ve všem souhlasný. Prezident by asi nerozděloval firmu tak, jak navrhuje management. Fandí spíš variantě, podle které by ČEZ měl být aktivnější,“ říká Šťastný.

Sám prý se současným vedením firmy dvakrát spokojen není. „Kdybych měl odpovědět na otázku, jestli by se našel lepší generální ředitel a šéf představenstva, tak říkám, že musím přiznat, že když byla převolba ředitele, já pro něj nehlasoval… Já sám jsem byl v americké armádě cvičen, že čtyři roky je ideální doba rotace.“

Šťastný tak je zastáncem personálních změn „i jen proto, že je to pro každou firmu ozdravná a osvěžující změna. Není nic špatného na tom někoho odvolat a dát tam někoho nového.“

Daniel Beneš je ve funkci generální ředitele nepřetržitě od 16. září 2011, členství v ČSSD má z důvodu výkonu funkce pozastaveno.

autoři: Jan Bumba , lup

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.