Odchod investorů poškodí Rusko na desítky let dopředu a velmi citelně, říká o sankcích ekonom Marek

2. březen 2022

Ruská centrální banka v reakci na zavádění sankcí Západu kvůli válce na Ukrajině skokově zvýšila základní sazbu na 20 procent a také nařídila ruským firmám, aby 80 procent svých devizových prostředků převedly na rubl. „Bance jde o to omezit teď tržní mechanismy, protože investoři, ruští i zahraniční, chtějí z Ruska utéct, chtějí ochránit své investice. A banka se snaží, aby peníze z Ruska nezmizely, potřebuje je,“ vysvětluje David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.

Ruské ekonomice by totiž mohly s odchodem investorů chybět peníze jak na financování běžného života, tak i války, dodává Marek: „Protože každý den války je neuvěřitelně nákladný.“

Oficiálně může inflace vypadat podstatně lépe, než jaká bude ve skutečnosti na ruských ulicích a v domácnostech.
David Marek

Zemi také hrozí vysoká inflace, pokračuje ekonom: „V okamžiku, kdy rubl oslabí třeba o 50 procent, tak o tolik zdraží i dovážené zboží ze zahraničí. Otázkou je, jestli bude vláda nařizovat umělé ceny a bude se snažit držet inflaci pod pokličkou tím, že zůstanou úředně stanovené ceny, které nebudou odpovídat realitě.“

Čtěte také

Pak by mohlo podle Marka dojít k tomu, že zboží nebude na pultech a může se prodávat na ulici načerno. „Proto oficiálně může inflace vypadat podstatně lépe, než jaká bude ve skutečnosti na ruských ulicích a v domácnostech.“

Stejně tak by mohly vzniknout dva trhy, míní Marek: „Ten oficiální, kde bude platit fiktivní kurz. A je jedno, jestli to bude 80, 120 nebo 200 rublů za dolar, protože se za něj prakticky nebude obchodovat, bude to jen číslo, které si vymyslí ruská centrální banka. Ve skutečnosti se může pak na černém trhu obchodovat za daleko divočejší kurzy,“ uvažuje Marek.

Možnou situaci v Rusku srovnává s tím, jak se v Československu před rokem 1989 obchodovalo s valutami na ulicích. 

Zpřetrhané vazby

To, že ruská centrální banka zvedla svoje úrokové sazby na 20 procent, je podle Marka znakem toho, že se banka snaží zabránit standardním způsobem pádu měny. 

Ale my nejsme ve standardní situaci, proto tento nástroj fungovat nemůže,“ míní ekonom. „Protože faktory, které vedou k tomu, že firmy opouští Rusko, jsou tak silné, že je úplně jedno, jestli je úroková sazba 20, nebo 200 procent.“

Pokud jednou nahradíte ruského dodavatele svých subdodávek někým jiným, tak u něj nejspíš zůstanete.
David Marek

Pád rublu to podle Marka nezastaví. „Zpřetrhat vazby mezi Ruskem a zbytkem světa, respektive západní Evropou a Spojenými státy, jde udělat velmi rychle, je to velmi jednoduché. Ale pak se ty vztahy těžko vrací zpátky,“ upozorňuje Marek.

Čtěte také

„Pokud jednou nahradíte ruského dodavatele svých subdodávek někým jiným, tak u něj nejspíš zůstanete. Nebudete se chtít vracet do Ruska. Jakmile odtamtud vyvedete svoji investici, protože to tam pro vás není bezpečné, tak prostředky alokujete někam jinam. A nebudete se chtít ro Ruska po roce zase vrátit,“ vysvětluje a dodává:

„Toto nejsou kroky, které by šlo jakoby vypínačem zapnout a vypnout. Tohle poškodí Rusko na desítky let dopředu a velmi citelně.“

Proč ze současné situace vyjde jako vítěz Čína? Má Rusko náhradu za systém SWIFT? Poslechněte si celý pořad Řečí peněz, ekonoma Davida Marka se ptá Václav Pešička.

Spustit audio