Odborník na výživu z IKEM: Dětem proti obezitě nepomůže vyhláška, ale pohyb a že rodiče jdou příkladem

20. září 2016

Ze základních škol a víceletých gymnázií by měly zmizet potraviny, které ministerstvo školství označí jako nezdravé. Zatím nebude nelegální si přinést z domova na svačinu třeba rohlík se salámem, ale v samotné škole už by se podobné věci prodávat neměly. Více v Interview Plus.

„Genetické nastavení může mít zásadní vliv na to, jak se dokážeme vypořádat s náloží tuku nebo cukru. Někdo z toho udělá podkožní tuk, někdo to využije,“ říká Pavel Suchánek z Institutu klinické a experimentální medicíny Praha (IKEM).

Myslí si, že pro to, jak se stravují děti ve školách, by měla platit alespoň základní pravidla. „Ministerskou vyhlášku nevidím jako úplně špatnou. Myslím si ale, že je zbytečně striktní. Ale na druhou stranu – když už ministerstvo chce vydávat vyhlášku týkající se zdravějších potravin, tak si myslím, že ta cesta není úplně špatná.“

Hlavní podíl na tom, jak se děti stravují, by podle něj měli mít především rodiče a ministerstvo by svou snahu mělo podpořit masivním vzděláváním a kampaní, která by lidem vysvětlila kvalitně, jak děti stravovat.


Pokud se nezapojí rodiče, pokud nebude výchova vycházet z rodiny, tak nás žádné ministerské vyhlášky nezachrání. Na dítě argument typu – je to zdravé – vůbec nefunguje. Je vyzkoušeno, že dítě musí ochutnat některé potraviny desetkrát, než je vezme za své. To školní jídelna nemá šanci pokrýt.Pavel Suchánek, IKEM

„Když si jako laik otevřu internet, nemám šanci dostat relevantní informaci co je a není správně.“ Suchánek a další se tuto situaci snaží změnit na webu vyzivadeti.cz

Nezdravé mléko?

S Janem Bumbou mluví Suchánek také o častých mýtech: „Maminky mají strach dávat dětem mléko, protože je zahleňuje. Což je samozřejmě nesmysl. Když si otevřete internet, tak na vás vyskočí, že mléko je jed. Existuje taková skepse vůči mléčným výrobkům."

„Měli bychom sníst tři až čtyři mléčné výrobky za den,“ doporučuje Suchánek a uvádí zajímavou zprávu: „Zkoumalo se, jak je možné, že mléčný tuk v mateřském mléce tvoří až 50 energetických procent a zjistilo se, že ten mléčný tuk – a kravské mléko je mu nejbližší – má zásadní vliv na ukládání vápníku do kostí. Když jsme nahradili mléčný tuk zbytečně ve větším množství, než bylo potřeba rostlinnými oleji a dalšími složkami, dojde k tomu, co vidíme teď. Ve skupině dětí 13, 14 let máme poměrně velký výskyt osteoporózy.“

autoři: bum , bar
Spustit audio