Obviňovat budoucí italskou premiérku Meloniovou z neofašismu je něco odporného a sprostého, zlobí se šéfredaktor Balšínek

27. září 2022

O zřejmě budoucí italské premiérce Giorgii Meloniové šéfredaktor Echo24 a týdeníku Echo Dalibor Balšínek napsal: Konečně projev o evropských hodnotách. „Popírání vlastní identity je hlavním tónem, který zaznívá z moderních kruhů. Je důležité i pro Evropu, že se někdo vrátil k základním hodnotám, bez kterých společnost nemůže přežít. Je to důležité i proto, že to říká budoucí představitelka silné evropské země, protože Itálie je čtvrtá nejvýznamnější ekonomika EU,“ říká.

„Myslím, že veškeré útoky, podle kterých jde o neofašismus, jsou něco tak odporného a sprostého. Je to jen výraz toho, že někdo s něčím nesouhlasí, což je i problém dnešní doby. A že mizí diskuse, mizí polemika a musí se zastávat jeden názor. Připomíná mi to časy někdy před rokem 1989,“ doplňuje.

Jedna věc je tolerance a druhá omezování svobodné existence toho druhého.
Dalibor Balšínek

Meloniová řekla: „Nesmím se definovat jako Italka, křesťanka, žena, matka. Musím být občan X, pohlaví X, rodič jedna, rodič dvě. Musím být číslo, protože když jsem jen číslo a nemám žádnou identitu ani kořeny, budu perfektní otrok hozený napospas finančním spekulantům. Proto vzbuzujeme tolik strachu, že nechceme být čísly. Budeme bránit hodnotu lidské bytosti“.

Tolerance vs. svoboda

„Těžko si dnes vybavíte jakéhokoli významného evropského představitele, který by takto promluvil. A samotný fakt, že tyto věty zaznívají z úst budoucí italské premiérky, je strašlivě důležitý. Proto je důležité, abychom si uvědomili, že jedna věc je tolerance a druhá je omezování svobodné existence toho druhého,“ komentuje Balšínek.

„Obecně řečeno – je to velký problém Evropské unie, a to na rozdíl od Spojených států, kde v závažných společenských otázkách, jako například trest smrti, mají jednotlivé americké unie úplně odlišný postoj. Mají sice společnou zahraniční politiku, společné federální daně, ale nechávají jednotlivé státy žít podle toho, jaké mají kořeny, jak se v tom cítí,“ upřesňuje.

Nikdy jsem si to tolik neuvědomoval – ale hotovost je jedna ze základních nástrojů svobody.
Dalibor Balšínek

Dodnes šéfredaktora Echo24 a týdeníku Echo udivuje, že nikomu nevadí, že do toho všeho obrovsky vstupují technologické firmy.

„Přijde mi neuvěřitelné, že je možné, aby legitimně zvolenému prezidentovi zabránili přístup na sociální sítě – a to ať si o něm myslíme cokoliv. Navíc, když jiným ‚extrémistům‘ účty nechali.“

Čtěte také

„Celé to vnímám jako varování před tím, co může přijít,“ uzavírá. Balšínek pak jako vyjádření svobody vnímá i diskusi o ponechání či zrušení hotovosti.

„Přijde mi důležité mít možnost hotovostní platby. To je totiž to, co jsme viděli v Kanadě při protestu kamioňáků proti povinnému očkování. Kanadská vláda uvažovala, že hlavním představitelům protestu zablokuje účty a znemožní jim další existenci. Nikdy jsem si to tak jako teď tolik neuvědomoval – ale i ta hotovost je jedna ze základních nástrojů svobody. Prostředkem ke svobodě.“

Pokud se zrušení hotovosti podaří zabránit – přestože to je pohodlné a jde o jednu z výhod digitalizovaného světa –, tak si to lidé podle Balšínka jednou uvědomí, což už může být pozdě.

„Ale jsem optimistou a protože věřím v lidskou svobodu – přestože možná přijdou pro společnost těžká období –, tak si myslím, že se lidé proti tomu stejně vzepřou. Tak to bylo vždy.“

Není to neofašistka, ale nová Thatcherová

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) k projevu Meloniové řekl, že není neofašistka, ale nová Margaret Thatcherová, s čím souhlasí i Balšínek. „Bojím se, že bude převládat jeden jediný názor, anebo tu budou jen dva extrémy.“

U Meloniové nikdy žádné tendence k neofašismu nenajdete.
Dalibor Balšínek

Každá společnost se podle něj pochopitelně vyvíjí, „ale já teď vidím chybějící snahu o to se dohodnout. Všichni stojí na svých extrémních pozicích, nikdo z nich nechce ustoupit. A ti pak extendují, přecházejí do agresivity a není slyšet hlas kompromisu a snaha o shodu.“

Čtěte také

„U samotné Meloniové nikdy žádné tendence k neofašismu nenajdete. A vůbec nechci tento termín přijímat,“ komentuje Balšínek.

Snad měla někdy v minulosti obdivovat i Mussoliniho? „Stačí říct slovo Mussolini a okamžitě jste v nějaké škatulce. Já se tomu budu vyhýbat, aby to okamžitě někdo proti mě nepoužil.“

„Lidé zaměňují fašismus s nacismem, považují fašismus za agresivní politiku, přitom to byla spíš politika státu. Ale já se do toho nechci pouštět právě z toho důvodu, aby to zas někdo nepoužil proti mně. Ale má odpověď je, že s tím nemám žádný problém,“ uzavírá Dalibor Balšínek.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související