Objevili jsme v Kongu nový druh krokodýla. V mrazáku, dodává biolog Václav Gvoždík

1. květen 2017

Trpasličího krokodýla v učebnicích přírodopisu ani v živočišných atlasech nenajdete. Kdo ho ale našel, a to sice v pralesích Konga, byl biolog Václav Gvoždík a jeho tým z Expedice Neuron.

„Krokodýl, kterého jsem pracovně začal nazývat krokodýl konžský, je zaměňován s krokodýlem čelnatým,“ uvedl v Magazínu Leonardo objevitel nového druhu.

Podle něj ale nejde o objev něčeho neznámého, ale přesto poznatek důležitý, protože je tento druh zaměňován s jiným krokodýlem. „A populace tohoto krokodýla z Konga je natolik odlišná, že si zaslouží být hodnocena jako samostatný druh.“

Místní domorodci ovšem zvíře znají velmi důvěrně, především jak chutná. „Bohužel se v Kongu loví a jí všechno, a tak i celý příběh začal,“ vzpomněl biolog.

Pro místní jde o zvíře hlavně na talíř

„V roce 2012 jsem v Kongu zkoumal obojživelníky, a tyto krokodýly jsem objevil díky náhodě, kdy mi zabitého jedince přinesli místní lovci ukázat. Tehdy jsem hned nerozpoznal, že jde o jiný druh, ale přišel mi odlišný.“

Poznání přišlo až po návratu, kdy si Gvoždík detailně procházel fotografie a zjistil, že je krokodýl jiný než krokodýl čelnatý. „Místní lovci rozliší hlavní rody krokodýlů, ale ty jemnější odlišnosti už nevnímají. Pro ně je to hlavně zvíře na talíř.“

Po návratu do Konga Gvoždíkův tým zahájil cílené hledání zvířete. „A měli jsme štěstí, že jsme ho našli hned: první den ráno v první restauraci, kde jsme si dali snídani, jsme zjistili, že mají jednoho mraženého v mrazáku. Taková je realita v Kongu.“


Jak chytat krokodýla? „Při odchytu si člověk musí dávat na tlamu krokodýla pozor, rychle ji chytit rukama. Zvíře má sice silný stisk, ale nemá svaly uzpůsobené, aby tlamu silou otevřel. Zavážete mu tlamu izolační páskou, a pak je relativně bezbranný. Je třeba si ale dávat pozor na drápy a silný ocas.“

„Dalším štěstím bylo, že se brzy objevil lovec, který nám nabídl k prodeji ještě živá zvířata za účelem snědení. Ty jsme odkoupili, vyšetřili, vzali si vzorky a pak jsme je zase vypustili do přírody. Měli jsme i štěstí poté, když jsme se konečně dostali do pralesa, že lokalita byla plodná a bylo tam dost krokodýlů.“

Jde o jednoho z nejmenších krokodýlů, takže měří něco málo přes metr. „Přestože je malý, má tlamu plnou velmi ostrých zubů a pevný stisk.“

„Zatím se zdá, že tento druh je v Kongu relativně běžný, ale určitě patří na seznam chráněných druhů. I v Kongu je problém s kácením pralesů, takže zvířatům velkým tempem mizí jejich životní prostředí, a větší je i lovecký tlak. Nejen tento krokodýl si určitě zaslouží ochrannou pozornost,“ shrnul Václav Gvoždík.

Spustit audio