Objeven kříženec neandrtálce a moderního člověka

19. leden 2007

Objev lebky v Rumunsku je možným důkazem toho, že se mezi sebou křížili neandrtálci a moderní lidé. Dosud se předpokládalo, že moderní lidé a neandrtálci mezi sebou pouze soupeřili o území. Je však možné, že mezi nimi nemuselo být jen nepřátelství.

Nový nález vnáší další otazníky do sporu o průběh evoluce těchto dvou skupin. Lebka, která byla objevena v jeskyni v Rumunsku, měla jak neandrtálské rysy, tak i lidské. Tento fakt podporuje teorii, podle které se neandrtálci a lidé před tisíci lety křížili navzájem.

Předpokládá se, že neandrtálci byli současnými lidmi vytlačeni ze svého území a následně vyhynuli. Nejmladší důkazy o existenci neandrtálců jsou staré 24.000 let. Lebka, která byla objevena v jeskyni na jihozápadě Rumunska, byla nalezena společně s lidskými ostatky. Odborníci odhadují, že stáří kostí je 35.000 - 40.000 let.

Podle slov výzkumníků měla lebka stejné proporce jako hlava současného člověka. Nebyla například příliš vystouplá v oblasti obočí, jako tomu je u neandrtálců. Současně měla lebka jisté znaky, které lidské lebky nemají, například rovné čelo, velkou kost za uchem a mimořádně velké horní špičáky, tedy rysy, které náleží neandrtálcům. Informuje o tom agentura AP.

Zvukovou podobu tohoto příspěvku naleznete v historickém magazínu Zrcadlo, který má premiéru 19. ledna 2007.

autor: Naďa Reviláková
Spustit audio